Grup bölünebilir genelleştirilmiş petersen çizgelerde zedelenebilirlik analizi
Vulnerability analysis of group divisible generalized petersen graphs
  1. Tez No: 964082
  2. Yazar: ÖZGE EREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bir ara bağlantı ağı, işlemciler tepelere, iletişim bağlantıları ayrıtlara karşılık gelecek şekilde bir çizge ile modellenebilmektedir. Birden fazla işlemciden oluşan bir ağda bazı işlemciler arızalanabilir ve bu durum tüm sistemin güvenilirliğini ve performansını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle, ağın tasarımı ve bakımının sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için ağın hasarlar karşısındaki dayanıklılığını ölçmek kritik öneme sahiptir. Bağlantılılık ve ayrıt bağlantılılık bir ağın güvenilirliğini ve zedelenebilirliğini belirleyen temel ölçümlerdir. Bu ölçümler üzerine süper (ayrıt) bağlantılılık gibi farklı ölçümler de tanımlanmıştır. Fakat, bu ölçümlerin çoğunda herhangi bir tepenin bütünkomşularının ya da herhangi bir ayrıtın bağlı olduğu tüm tepelerin aynı anda hasar görebileceği kabul edilmektedir. Ancak gerçekte, komşu tepeler birbirlerini etkileyebilir ve hatalı tepenin komşularının diğer tepelere kıyasla arızalanma olasılığı daha yüksektir. 2016 yılında Lin ve arkadaşları ağların zedelenebilirlik parametrelerini yeniden optimize etmek amacıyla çizgedeki belirli bir yapı için bağlantılılığı ölçmek üzere yapı bağlantılılık ve altyapı bağlantılılık kavramlarını tanımlamışlardır. Bu tez çalışmasında, 3-regüler bir çizge ailesi olan grup bölünebilir genelleştirilmiş Petersen çizgelerinin zedelenebilirlik analizi yapılmıştır. Bu kapsamda grup bölünebilir genelleştirilmiş Petersen çizgelerinin bağlantılılık, ayrıt bağlantılılık, süper bağlantılılık, süper ayrıt bağlantılılık, yapı bağlantılılık ve altyapı bağlantılılık sayısı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
An interconnection network can be modeled by a graph where processors correspond to vertices and communication links correspond to edges. In a network consisting of multiple processors, some processors may fail, which can negatively impact the overall system's reliability and performance. Therefore, measuring the network's resilience against failure is critical for ensuring effective design and maintenance. Connectivity and edge connectivity are important metrics that determine reliability and vulnerability of a network. Additionally, other metrics, such as super (edge) connectivity, have also been defined. However, in most of these metrics, it is assumed that all neighbors of any vertex or all vertices connected to any edge can fail simultaneously. In reality, adjacent vertices could affect each other, which means that the neighbors of a faulty vertex are more likely to fail than other vertices. In 2016, Lin et al. introduced the concepts of structure connectivity and substructure connectivity to measure connectivity for specific graph structures, aiming to optimize the vulnerability parameters of networks. In this thesis, a vulnerability analysis of the group divisible generalized Petersen graphs, a family of 3-regular graphs, is conducted. In this context, the connectivity, edge connectivity, super connectivity, super edge connectivity, structure connectivity, and substructure connectivity of group divisible generalized Petersen graphs are examined.