Applications using a high resolution fluorescence microscope
Yüksek çözünürlükte ışıma mikroskopisi uygulamaları
  1. Tez No: 182095
  2. Yazar: ŞENNUR TURGUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPER KİRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyofizik, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Science and Technology, Biophysics, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Eşodaklı mikroskopi tekniği görüntü alma süresini arttırmak pahasına görüntülerinçözünürlüğünü arttırmada kullanılan bir tekniktir. Bu teknik, arka plan gürültüsünü filtrelediğiiçin geniş alanlı mikroskopi tekniğine göre daha yüksek bir çözünürlük sağlar. Buna rağmenveri alma süresinin kısa olması geniş alanlı mikroskopi tekniğini bazı uygulamalarda eşodaklımikroskopi tekniğine göre üstün kılar.Florışıl rezonans enerji geçişi (FRET), optik olarak uyarılmış molekülden (verici), bumolekülün yakının da bulunan uyarılmamış moleküle (alıcı) ışınım olmadan gercekleşenenerji transferidir. FRET verimliliginin ölçülmesi verici ve alıcı moleküllerin yerlerininnanometre mertebesinde bir netlikte (
Özet (Çeviri)
Confocal microscopy is a technique used for increasing the resolution of microscopeimages at the expense of the acquisition time. As compared with wide field microscopy,confocal microscopy provides a better resolution by rejecting out of focus fluorescent light.Despite this fact, smaller acquisition times can yield wide field microscopy superior toconfocal microscopy in certain applications.Fluorescence Resonance Energy Transfer (FRET) is the nonradiative energy transferfrom an optically excited molecule (donor, D) to an unexcited nearby molecule (acceptor, A).Measurement of the FRET efficiency is a powerful tool in determining the relativelocalizations of the donor and acceptor molecules with nanometer (