Uçuş zamanlı kütle spektrometresinin enerji çözünürlüğünün incelenmesi
Investigation of energy resolution of the time of flight mass spectrometer
- Tez No: 182174
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRÜ ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu çalışma; uçuş zamanlı kütle spektrometresinin enerji çözünürlüğünün, atomtopakları kaynağının spektrometre eksenine paralel olması halinde incelenmesiniiçermektedir. Karşılaştırma yapmak amacıyla, atom topakları kaynağı spektrometreeksenine dik alınarak da incelenmiştir. Hesaplamalar, atom topakları kaynağınınspektrometre eksenine paralel olması halinde enerji çözünürlüğünün düşük olduğunugöstermektedir. Diğer taraftan, enerji çözünürlüğü iyileştirildiğinde ise yüzeyselçözünürlük kaybı ortaya çıkmaktadır. Buna göre; kaynak spektrometre dizaynındaeksene dik alınarak kullanılmalıdır. Ayrıca time-lag enerji merkezlemesinin, atomtopakları sayısı n ile değişimi teorik olarak incelendi. Bu metodun atom topakları sayısınabağlı olması çözünürlüğü n tarafından sınırlandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, energy resolution of the time of flight mass spectrometer (TOFMS)was considered for the beam source parallel to spectrometer axis. In order to providecomparison, beam source perpendicular to the spectrometer axis is also considered. Theresult estimated indicates that energy resolution is low for the parallel position of thebeam source compared to the perpendicular position of the beam source. On the otherhand, the improvement of the energy resolution results in decreasing the space resolution.Hence one needs to have beam source perpendicular to the spectrometer axis in thespectrometer arrangement. In addition, time-lag energy focusing method is alsoimplemented for the energy resolution. Since the method depends on cluster number n,this limits the resolution to the n number.