Psikojenik erektil disfonksiyonlarda maskülinite kavramı ve sosyokültürel faktörlerin etkisi
- Tez No: 18222
- Danışmanlar: PROF.DR. YILDIZ TÜMERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
VII. ÖZET Toplumumuzda cinsel konular açıkça konuşulamamakta, cinsel eğitim örgün bir şekilde verilemediğinden dolayı in sanlarımız cinsel eğitimi kendi başlarına yapmak zorunda kalmaktadırlar. Kendi başına yapılan cinsel eğitim ise ku laktan dolma yarım yamalak bilgiler, bilimsellikten uzak, yanlış ve abartılı rivayetler, dinin bilgisizce yorumlanması gibi kişiyi daha fazla kaygı, gerginlik ve suçlayıcı düşün ce yapılarının kazanılmasına yöneltmektedir. Bu inançların yerleşmesi ve doğru olarak kabul görmesi, kişide bir çok cinsel sorunların doğmasına neden olmaktadır. Bütün bunla ra sebep ise cinselliğin bir tabu olarak görülmesidir. Ancak, son yıllarda cinsel konular toplumda üstü ka palı olarak da olsa, konuşulmaya başlanmıştır. Bu değişim son yirmi yıldan beri, yalnız ülkemizde değil gelişmiş ülke lerde de yaşanmakta olan değişimin ülkemize de bir yansıma sı olarak değerlendirilmektedir. Bu değişimin etkisi şim dilik yalnızca büyük kentlerimizde hissedilmektedir. Cinsel konuların daha rahat gündeme gelebilmesi ile birlikte hastane polikliniklerine ve özel muayenehanelere cinsel bozukluklar sebebi ile yapılan başvurular da hisse dilir derecede artmaya başlamıştır. Ancak hastanelere baş vuranların büyük bir bölümünü erkeklerin oluşturduğu da dikkatleri çekmektedir. Erkekliğin güç ile, gücün de cinsel performans ile özdeşleştirildiği toplumumuzda, özellikle psikojenik erektil disfonksiyonlu hastaların çokluğu dik katimizi çekmiştir. Bu nedenle, bir tür cinsel fonksiyon- 134 - bozukluğu olan, Psikojenik Erektil Disfonksiyonların ince lenmesine karar verilmiştir. Bu çalışmada psikojenik erektil disfonksiyonlu has taların sosyokültürel düzey, inançları, cinsel rol ve kişi lik yapıları açısından ele alınıp, elde edilen sonuçların kontrol grubu ile karşılaştırılarak sosyokültürel konum, maskülinite düzeyleri, cinsel rolleri ve kişilik yapıları ile psikojenik erektil disfonksiyonlar arası ilişkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çeşitli hastanelerin psikiyatri kliniklerinde yapı lan ön çalışmalardan sonra, çalışmanın İstanbul Tıp Fakül tesi, üroloji Polikliniklerinde yapılması kararlaştırılmış tır. Metod seçiminde“Cros Sectional”epidemi yolo j ik yön tem kullanılmıştır. İstanbul Tıp Fakültesi üroloji Klini ğine, Şubat 1990 - Kasım 1990 tarihleri arasında, cinsel ilişki sırasında“Coital Pehil Ereksiyonu sağlayamama”ya kınması ile başvuran, 20-50 yaşları arasında, %50'si hukuki evli olan 30 hasta öge çalışma grubunu, cinsel fonksiyonla rı ile ilgili yakınmaları olmayan 30 normal, gönüllü ve sağ lıklı öge ise kontrol grubunu oluşturmuşlardır. Psikojenik Erektil Disfonksiyon tanısı koyulan hasta grubu ile sağlık lı kontrol grubuna sosyokültürel düzey derecelendirme anket formu, karşılıklı görüşme formu ve MMPI kişilik testi uy gulanmıştır. Hasta ve kontrol grubundaki öğeler öğrenim durumu, meslekleri, oturulan çocuklukta ve delikanlılıkta yaşanılan yerler, konutun mülkiyeti gibi sosyo demografik özellikler açısından karşılaştırıldıktan sonra ; kültür düzeyleri, inançları ve çocukluk yıllarında anne-baba ilişkileri açı- 2 sından yüzde ve X analizleri ile incelenmişlerdir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our society, sexual issues are not openly discus sed and educadion is not inculded in formal education. Titus people have to educate themselves. But this kind of education in usually received from unhealthy sources, based on wrong and exaggerated stories and very much depended on wrong and poor interpretation of religion and beliefs. Accepting these beliefs lead people to anxiety, stress, guilt feelings and arouses sexual problems because of sex is being seen as a taboo. In a society that masculinity identif icated with power and power with sexual performance, psychogenic erectile disfunction is observed frequently. This is because, it is decided to investigate psychogenic erectile disfunction as a kind of sexual function disorder. The purpose of this study is to examine sociocultural difficulties, sex roles, beliefs and personality characte- rictics of psychogenic erectile disorder patients. After a pilot study is decided to work in Istanbul University Medecine School, Urology Policlinics. Croossec- tional epidemiological methodology is used inthis study. 30 Patients and 30 control subjects constituted the sample of the study. In order to assess personality characteistics of the subjects Minnesota Multhiphasic Personality Inventory (MMPI) is administered. Socidemographic information is obta ined from the Socio-cultural information Questionnaire and- 137 - an Interview Eorra prepared by the researcher. t-Test, Chi- square and percentile statistics are utulized in the compa rison of the sample groups. The results show that experimental group subjects (patient group) have significantly higher scores on housing, residence between 0-5 ages, residence between 6-11 ages, sharing the same bedroom with parents, paternal attitude, family conflicis, his sex pEeferance in the period of play, guilt feelings due to masturbation than control group sub jects. The control group subjects scored significantly hig her than experimental group subjects on cultural level, reactions about speaking sexual issues up in community, being in harmony with his own sex, being flirted with his partner. Significant scores obtained from Minnesota Mul tiphasic Personality Inventory (MMPI) subscales which are F, K, Hs, D, Hy, Mf, Pt, Sc, Si are in favor of the experi mental group subjects. It is found that dependent, passive- aggressive, psychosomatic personality profile leads to psychogenic erectile disfunctions. Moreover, cultural level of the society and innefi- cient parental attitude which cause ignorance in sexual issues has an important role on the occurance of psycho genic erectile disfunction. In conslusion, to prevent sexual disorders, efforts should be made to displace ignorance in sexual issues by increasing the cultural level of society.