Epilepsi gruplarında kişilik özelliklerinin değerlendirilmesi ve epilepsinin sosyal yönü
- Tez No: 18223
- Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN DEMİRHİNDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
61 ÖZET Epilepsinin psikiyatrik hastalıklar ile ilişkisi, epileptiklerin davranış ve kişilik özellikleri uzun yıllardır üzerinde durulan bir konu olup, literatüre bakıldığında bu konuda çok sayıda araştırma bulunduğu dikkati çekmektedir. Günümüze dek epilepsi ve kişilik özellikleri ile ilgili çok sayıda araştırma yapılmış olmasına karşılık sonuçlar halen tartışmalıdır. Bu araştırmada, yoğun tartışmalara konu olan epileptiklere özgü kişilik özelliklerinin olup olmadığının incelenmesi amacı ile klinik özellikler ile serebral lokalizasyon açısından farklı özellikler taşıyan parşiyel, temporal ve jeneralize epilepsi grupları ile migren tanısı almış hastalardan oluşturulmuş kontrol grubu çalışmaya alınmıştır. Çalışmaya alman tüm grupların kişilik özellilerinin değerlendirilmesi amacı ile MMPI uygulanmış ve zeka düzeyleri ile demografik özellikleri değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda jeneralize, parşiyel ve bu grup içinde yer alan temporal epilepsi grupları ile kontrol grubu MMPI profillerindeki kişilik özellikleri açısından istatistiki olarak karşılaştırıldığında, epilepsi grubunda depresyon, anksiyete ve sosyal içedönüklük özelliklerinin anlamlı derecede yükselmiş olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The relationship between epilepsy and psychiatric disorders, behavioral and personality traits of epileptics have been examined for many years. Many papers in this respects have been issued up to date, but the discussion about the epileptic personality is still going on. in this research, the patients who have partiel and generalized epilepsy, which differ from each other in clinical aspects and cerebral localizations, have been examined and compared whith a control group of patients whith migraine to find ou* whether there are any specific personality traits of eoilept'cs The personality traits of patients in all groups have been examined whith MMPI, 10 levels and demograf ic features have been considered. When we groups of patients were compared statistically, the MMPI profiles revealed that depression, anxiety and social introversion were higher in epileptics. S&