Computational fluid dynamics applications in nuclear reactor thermal hydraulics
Nükleer reaktör ısıl hidrolik analizlerinde hesaplamalı akışkanlar dinamiği uygulamaları
- Tez No: 182237
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL NİYAZİ SÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Nükleer Mühendislik, Mechanical Engineering, Engineering Sciences, Nuclear Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Yeni nesil nükleer reaktörler geleneksel reaktörlere göre birçok farklılığa sahiptirler. Butip reaktörlerin ısıl hidrolik analizinde daha güçlü, güvenilir ve detaylı çok bolyutluhesaplamalı yöntemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Hesaplamalı Akışkanlar Mekaniği (HAD)nükleer reaktörlerin ısıl-hidrolik analizinde temel araçlardan biri olma konusunda yüksekpotensiyele sahiptir.Bu tez çalışmasında, nükleer reaktör ısıl-hidroliğinde iki muhtemel HAD uygulamasıüzerinde duruldu. Çakıl yataklı, yüksek sıcaklık, gaz soğutmalı reaktörlerin ısıl hidroliğitezin ilk bölümünde çalışıldı ve bu amaçla FLUENT yazılımı içinde yeni bir gözenekliortam modellemesi geliştirildi. Bu modelin uygulaması PBMR-400 reaktörü üzerindeyapıldı. Tezin ikinci bölümünde, çok fazlı hesaplamalı akışkanlar dinamiği üzerindeduruldu ve bu amaçla yine FLUENT yazılımı içinde yüzey alanı taşınım denklemleriniiçeren üç boyutlu iki-sıvı modeli geliştirildi.
Özet (Çeviri)
New generation nuclear reactors are different in many ways from traditional designs.Thermal-hydraulics analysis of these reactors requires more powerful, dependable, anddetailed multi dimensional computational tools. Computational Fluid Dynamics (CFD)has great potential to become an essential tool in flow and thermal analyses of nuclearreactors.In this thesis, two possible applications of CFD in nuclear reactor thermal hydraulics areconsidered. In the first part of the thesis, thermal hydraulics of pebble-bed hightemperature gas cooled reactors is considered and a porous medium approach isdeveloped to be used with the FLUENT CFD code. The model is assessed for PBMR-400 reactor concept. In the second part, Multiphase Computational Fluid Dynamics(MCFD) is considered and for this purpose a new three dimensional two-fluid modelwith Interfacial Area Concentration Transport Equations is developed for the FLUENTCFD code.