Üç nesil transgenik Bt mısırla beslenen sıçanlarda histopatolojik ve biyokimyasal incelemeler
Histopathological and biochemical investigations on rats feeding with transgenic Bt corn through three generation
  1. Tez No: 182238
  2. Yazar: AYSUN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET TURAN AKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Zooloji, Biology, Biotechnology, Zoology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, Wistar albino sıçanlar üç nesil boyunca transgenik Bt mısır ilebeslenmiştir. Sıçanların mide, ince bağırsak, karaciğer ve böbrek dokularıhistopatolojik olarak incelenmiş; ayrıca karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri içinserum analizi yapılmıştır.Çalışmaya her biri 6'şar dişi sıçan içeren kontrol, referans ve transgenik olmaküzere 3 grupla başlanmış ve bu sıçanlardan 3 nesil yavru elde edilmiştir. Sıçanlar,üç nesil boyunca öğütülerek hazırlanmış olan yemlerle beslenmiştir. Kontrolgrubuna normal sıçan yemi, referans grubuna % 80 normal sıçan yemi + % 20referans mısır, Bt grubuna ise % 80 normal sıçan yemi + % 20 Bt mısır verilmiştir.Elde edilen 3. nesil yavrular 3,5 aylık olduğunda deneye son verilmiştir.F3 nesline ait 81 sıçan deney sonunda disekte edilmiş, bunlara ait mide, incebağırsak, karaciğer ve böbrek dokularının ağırlıkları ölçülmüş ve relatif organağırlıkları hesaplanmıştır. Doku örnekleri, histopatolojik incelemeleri yapmak üzeretespit edilmiş, parafine gömülmüş ve ışık mikroskobunda incelenmiştir. Karaciğerve böbreğin histopatolojik incelemelerini yapmak üzere ?etki görülen hayvan sayısı/ incelenen hayvan sayısı? oranları ve yüzdeleri, böbrek için ortalama glomerulusçapı, korteks kalınlığı ve glomerular hacim hesaplanmıştır. Ayrıca, serumörneklerinde üre, üre azotu, kreatinin, ürik asit, total protein, albumin ve globulinmiktarları ve SGOT(AST), SGPT(ALT), GGT, kreatin kinaz, amilaz, alkalenfosfataz enzim aktiviteleri ölçülmüştür.Bt ve referans gruplarındaki sıçanların karaciğer ve böbrek relatif organağırlıklarında azalma saptanmıştır. Kontrol ve referans gruplarıyla kıyaslandığında,Bt grubundaki sıçanların mide ve ince bağırsağında histopatolojik bir bulguyarastlanmazken; karaciğer ve böbrekte bazı histopatolojik değişiklikler gözlenmiştir.Karaciğerde odaksal mononükleer hücre infiltrasyonu, konjesyon, granülerdejenerasyon, çekirdek sınırlarında değişme; böbrekte kanamaya bağlı tübüllerarasında ve Bowman kapsülü pariyetal yapraklarında açılma ayrıca; minimalseviyede tübüler dejenerasyon görülmüştür. Bt ve referans grubundaki sıçanlaraiait böbrekte, ortalama glomerulus çapında ve glomerular hacimde azalmagörülürken; korteks kalınlığı değişmemiştir. Bu gruptaki sıçanların biyokimyasalanaliz sonuçlarına göre kreatinin, total protein ve globulin seviyelerinde farklılıklartespit edilmiştir.Genetiği değiştirilmiş Bt mısır ile üç nesil boyunca beslenen sıçanlarınhistopatolojik ve serumda biyokimyasal analiz sonuçları, Bt mısırın kısa sürelibeslenme çalışmalarına oranla incelenen dokularda ve biyokimyasalparametrelerde bazı minimal değişikliklere yol açtığını göstermektedir. Fakat budeğişiklikler, sıçanların yaşamsal faaliyetlerini etkilememiş ve önemli bir bozukluğaneden olmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Wistar albino rats were fed with transgenic Bt corn through threegenerations. The stomach, small intestine, liver and kidney tissue samples of therats were examined histopathologically, also serum analysis were performed forliver and kidney function tests.Study has begun with 3 groups consisting of control, reference and Bt and each ofthem containing 6 female rats and three generation - offsprings were obtainedfrom these. Rats were fed with feed prepared by grinding throughout threegenerations. Standart rat pellet feed was given to control group, 80 % standart ratpellet feed + 20 % reference corn was given to reference group and 80 % standartrat pellet feed + 20 % Bt corn was given to Bt group. The experiment wascompleted when the offsprings of third generation became 3.5 months age.At the end of the experiment, 81 rats were dissected belonging to F3 generationand their weights of liver and kidney were measured, relative organ weights werecalculated. Tissue samples were fixed, embedded into paraffin and examinedunder light microscopy in order to make histopathological investigations. Forhistopathological examinations in liver and kidney, ?affected number ofanimals/examined number of animals? and their percentages and also in kidney,average diameter of glomeruli, cortex thickness and glomerular volume werecalculated. Besides, the amounts of urea, urea nitrogen, creatinine, uric acid, totalprotein, albumin, globulin and the enzyme activities of SGOT(AST), SGPT(ALT),GGT, creatine kinase, amylase, alkaline phosphatase were measured in serumsamples.Relative organ weights of liver and kidney of rats in Bt and reference groups weredecreased. No histopathological changes were found in stomach and smallintestine but seen in liver and kidney in rats of Bt groups when compared withthose of reference and control groups. Focal mononuclear cell infiltration,iiicongestion, granular degeneration, nuclear border changes in liver; enlargementsin intertubular area related with hemorrhage and in pariyetal layer of Bowman'scapsule, also minimal tubular degeneration in kidney were observed. It was seenthat the average diameter of glomeruli and glomerular volume decreased whilecortex thickness did not change in the kidney of rats in Bt and reference group.According to biochemical analysis of the rats in this group changes in creatinine,total protein and globulin levels were determined.The results of histopathological and biochemical analysis in the serum samplesshow that rats fed with genetically modified Bt corn throughout three generation,have some minimal changes in their tissues and biochemical parameters withrespect to short term feeding studies. But, these changes did not affect the lifeactivity of rats and did not cause any significant damage.