Preparation of bilirubin imprinted adsorbents
Bilirubin baskılanmış polimerik adsorbentlerin hazırlanması
- Tez No: 182244
- Danışmanlar: PROF.DR. ADİL DENİZLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Biochemistry, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı bilirubin baskılanmış polimerler hazırlayarak, hiperbilirubinemiliinsan plazmasından bilirubini seçici olarak uzaklaştırmaktır. Kompleksleştiricimonomer olarak N-Metakroil-(L)-tirozinmetilesteri (MAT) seçilmiştir. lk olarak, N-Metakroil-(L)-tirozinmetilesteri (MAT) ve metakroil klorür reaksiyonundan N-Metakroil-(L)-tirozin (MAT) sentezlenmiş ve nükleer manyetik rezonans (NMR) ilekarakterize edilmiştir. Daha sonra bilirubin MAT ile kompleksleştirilerek bilirubinbaskılanmış poli(2-hidroksietil metakrilat-N-metakroil-(L)-tirozinmetilesteri) MIPpartikülleri yığın polimerizasyonu ile sentezlenmiştir. Bundan sonra, hedef molekül(bilirubin), sodium karbonat ve sodium hidroksit çözeltileri kullanılarak sökülmüştür.MIP partikülleri elemental analiz, şişme testleri, fourier transform infraredspektroskopisi (FTIR) ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile karakterizeedilmiştir. Bilirubin adsorpsiyon deneyleri insan plazmasından kesikli sistemdeyapılmıştır. Selektivite testleri, yarışmacı ajan olarak kolesterol ve testosteronkullanılarak yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar şu şekildedir; MIP ve baskılanmamış(NIP) partiküllerin sudaki şişme oranları sırasıyla: %64.7 ve %51.3; elemental analizsonuçlarına göre, MIP partiküllerinin MAT içeriği 69.0 µmol/gram olarak bulunmuştur.SEM fotoğrafları yüzey porozitesi ve pürüzlülüğünü göstermektedir. Hedef molekül(bilirubin) polimer yapısından başlangıç konsantrayonunun %87'si oranındasökülmüştür. Bilirubin adsorpsiyonu artan bilirubin konsantrasyonlarında 3.431mg/mL'ye kadar artış göstermiştir. nsan plazmasından maksimum bilirubinadsorpsiyon kapasitesi kuru partikül ağırlığı başına 3.4 mg/g bilirubin olarakbulunmuştur. MIP partikülleri kolesterol ve testosterona göre sırasıyla 6.3 ve 3.0 katdaha seçicidir. Bu çalışmada MIP partiküllerin tekrar kullanılabilirlikleri deincelenmiştir. MIP partiküllerinde aynı adsorbent kullanılmak koşuluyla beşadsorpsiyon-desorpsiyon döngüsü sonucu bilirubin adsorpsiyon kapasitesinde ihmaledilebilir düzeyde bir kayıp gözlenmiştir.IIAnahtar Kelimeler : Moleküler Baskılanmış Polimerler (MIP), BilirubinBaskılama, MetakroilamidotirozinDanışman : Prof. Dr. Adil DEN ZL , Hacettepe Üniversitesi, KimyaBölümü, Beytepe, ANKARA
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to prepare bilirubin-imprinted polymer for selective removalof bilirubin from hyperbilirubinemic human plasma. N-methacryloly-(L)-tyrosine(MAT) was chosen as the complexing monomer. In the first step, functionalmonomer MAT was synthesized by the reaction of L-tyrosine methylester andmethacryloyl chloride and characterized with nuclear magnetic resonance (NMR).Then, bilirubin was complexed with MAT and the bilirubin-imprinted poly(2-hydroxyethyl methacrylate-N-methacryloyl-(L)-tyrosine) (MIP) particles wereproduced by bulk polymerization. After that, the template molecules (i.e., bilirubin)were removed using sodium carbonate and sodium hydroxide. MIP particles werecharacterized by elemental analysis, swelling tests, fourier tranfsorm infraredspectroscopy (FTIR) and scanning electron microscopy (SEM). Bilirubin adsorptionexperiments from human plasma were performed in a batch experimental set-up.Cholesterol and testosterone were used as competing molecules in selectivity tests.Obtained results were as follows: swelling ratio of MIP and non-imprinted (NIP)particles were 64.7% and 51.3% in water. According to the elemental analysisresults, incorporation of MAT was 69.0 µmol/g for MIP particles. SEM photographsshowed the surface roughness and porosity. Template molecules (i.e., bilirubin) wereremoved from the polymer structure in the ratio of 87% of the initial concentration.Bilirubin adsorption increased with the increase in bilirubin concentration up to 3.431mg/mL. The maximum bilirubin adsorption capacity from human plasma was 3.4mg/g of the dry weight of particles. MIP particles were 6.3 and 3.0 times selectivewith respect to the cholesterol and testosterone, respectively. Reusability of MIPparticles was also investigated. MIP particles showed negligible loss in the bilirubinadsorption capacity after five adsorption-desorption cycles with the same adsorbent.IVKeywords : Molecularly Imprinted Polymers (MIP), Bilirubin Imprinting,Methacryoylamidotyrosine (MAT)Supervisor : Prof. Dr. Adil DEN ZL , Hacettepe University, Chemistry,Beytepe, ANKARA