Protein salımı için süpergözenekli IPN/Yarı-IPN hidrojellerin sentezi ve salım kinetiğinin incelenmesi
Synthesis of superporous IPN/Yarı-IPN hydrogels for release of protein and investigation of release kinetics
  1. Tez No: 182351
  2. Yazar: DENİZ ERCE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MENEMŞE GÜMÜŞDERELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Sunulan çalışmada, hidrofilik karaktere sahip akrilamid (AAm) ve akrilik asit (AA)monomerlerinden, çapraz bağlayıcı ajan N,N'-metilenbisakrilamid (BIS) varlığındahazırlanan süpergözenekli hidrojellerin (SPH'lerin) yüksek şişme oranlarından vehızlarından faydalanılarak, model polipeptid ilaç olarak seçilen sığır serum albümin'in(BSA) oral yolla kontrollü salımda kullanımına yönelik bulguların elde edilmesiamaçlanmıştır.SPH yapıların hazırlanabilmesi için gaz köpükleştirme tekniği kullanılmıştır. Çapraz-bağlanma/kopolimerizasyon reaksiyonu, serbest radikalik polimerizasyon ile odasıcaklığında gerçekleştirilmiştir. Farklı karakteristik özelliklere ve 20-340 µm gözenek çaparalığına sahip homo (AAm) ve kopolimer (AAm-ko-AA) SPH'ler hazırlanmıştır.Çalışmalarda, kuru halde ortalama 8 mm çap ve 4 mm kalınlığa sahip disk formundakihidrojeller kullanılmıştır.Mekaniksel dayanımları zayıf olan SPH'lerin dayanımlarının arttırılması ve uzun sürelisalım davranışının sağlanabilmesi amacıyla; doğal bir polimer olan kitosan ile iç içegeçmiş ağ yapılı süpergözenekli hidrojeller (SPIH'ler) hazırlanmıştır. Kitosan ağ yapı,gliserol fosfat disodyum tuzu (GP) ile çapraz-bağlama sonucu oluşturulmuştur.Çalışma kapsamında hazırlanan tüm hidrojellerin karakterizasyonu, 37oC'da üç farklıpH'daki (3.2, 4.7 ve 7.4) fosfat tampon çözeltisinde (PBS) yürütülen şişme çalışmalarınınyanı sıra, yüzey/kesit morfolojilerinin SEM ile görüntülenmesi, yığın yapı özelliklerininsıkıştırma dayanım testi, boşluk kesri ve yoğunluk analizleri ile incelenmesi ve ısılözelliklerinin TGA ile belirlenmesiyle gerçekleştirilmiştir. SPH'lere göre SPIH'lerin mekanikdayanımları önemli derecede artarken, ısıl dayanımları azalmıştır. Ayrıca; şişmekinetiğinin matematiksel analizi sonucunda; SPH ve SPIH örneklerinde suyun difüzyonkatsayısının sırasıyla 10-7 ve 10-9 m2/s mertebelerinde olduğu saptanmıştır.Süpergözenekli hidrojel disklere yükleme işlemi; oda sıcaklığında, üç farklı pH'daki (3.2,4.7 ve 7.4) fosfat tampon çözeltisinde hazırlanan üç farklı başlangıç konsantrasyonundaki(1, 3 ve 5 mg/ml) BSA çözeltileri kullanılarak enjeksiyon yöntemi ile gerçekleştirilmiş vegeleneksel hidrojellere göre çok kısa sürede (
Özet (Çeviri)
In the presented study, superporous hydrogels (SPHs) were synthesized from hydrophilicacrylamide and acrylic acid monomers in the presence of crosslinking agent, N,N?-methylenbisacrylamide, and they were evaluated as the oral controlled delivery system forthe release of polypeptide bovine serum albumin (BSA) model drug.Gas foaming technique was utilized in order to prepare the SPH structures.Copolymerization/crosslinking was realized by free-radicalic polymerization at roomtemperature. Homo (AAm) and copolymer (AAm-ko-AA) SPHs, which have differentcharacterictics and pore diameter range in 20-340 µm, were prepared. In the studies, gelsamples in disc form (diameter=8 mm and height=4 mm) were used.Interpenetrating network (IPN) superporous hydrogels were prepared with chitosan, that isnature polymer, for increasing of mechanical strengths of SPHs and providing of long-termdrug delivery. Chitosan network were formed by crosslinking with glycerol phosphatedisodium salt (GP).The characterization of all hydrogels were done by swelling studies which were applied inphosphate buffer solutions at 37oC and three pH values (3.2, 4.7 and 7.4), SEM forimaging of surface/cross-section morphologies, compression strength test, void fractionanalysis and density measurement for investigation of bulk structure properties, and TGAto determine the thermal characterictics. SPIHs? mechanical strengths have increased butthermal strengths have decreased as to SPHs. Also, the difussion coefficients of water inSPHs and SPIHs were established as the magnitude of 10-7 ve 10-9 m2/s, respectively.SPH discs were loaded with BSA by injection at 3 different pH values (3.2, 4.7 ve 7.4)and 3 different initial concentrations (1, 3 ve 5 mg/ml) in very short time (