Saklı Markov modellerinde üç temel problemin incelenmesi
Investigation of three basic problems in hidden Markov models
  1. Tez No: 182355
  2. Yazar: ZÜLEYHA SEMERCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Saklı Markov modelleri özellikle durağan olmayan konuşma sinyal süreçlerindekullanılan istatistiksel modellerdir. Gerçek sinyallerin, sinyal modelleriyletanımlanması önemli bir araçtır. yi bir sinyal modeli, sinyal kaynağı elimizdeolmaksızın, kaynakla ilgili pek çok şeyi öğrenmemizi sağlar. statistikselmodellemelerde sinyaller, stokastik süreç gibi düşünülerek oldukça iyi karakterizeedilebilir ve stokastik sürecin parametreleri yine başarılı bir şekilde kestirilebilir.Tez çalışmasında, saklı Markov modellerinin genel yapısı incelenmiş, modelçeşitleri hakkında genel bir bilgi verilmiştir. Saklı Markov modellerinin tam olarakanlaşılabilmesi ve modellerin uygulamalarda kullanışlı bir hale getirilmesi içinçözülmesi gereken üç temel problem ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Hidden Markov model is a statistical model especially used in nonstationary speedprocesses and is an important tool for defining the true signals by a signal model.An appropriate signal model allows us to get more information about the source ofthe signals when the source is not clear. The signals can be characterized as astochastic process and the parameters of the process can be succesfullyestimated in statistical modelling.In this study, the general structure of hidden Markov models are examined andsome information are given for the types of the models. The tree imortantproblems are investigated here for understanding the model?s structure clearly.