Mekanizmalar yardımı ile ağırlık ve kuvvet dengeleyici düzenek tasarımı
The design of weight and force balancing contrivance through mechanisms
  1. Tez No: 182374
  2. Yazar: BAYRAM BARIŞ GÖKTÜRK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FERHAT BÜLENT YILMAZ, Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN CANBOLAT, Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, farklı kinematik yapıya sahip mekanizmalar kullanılarak ağırlık vekütle dengeleme konusunda çeşitli düzenek tasarımlarının gerçekleştirilmesiamaçlanmıştır. Bu amaçla, öncelikle kuvvet ve ağırlığın dengelenmesi için gereklikoşullar ile söz konusu koşulları en az hata ile yerine getirecek mekanizmanınkinematik parametreleri arasındaki tasarım denklemleri elde edilmiştir. Elde edilenbu tasarım denklemleri, sembolik işlem yapabilen bir bilgisayar yazılımı olanMATHEMATICA programı yardımıyla kapalı çözümlere dönüştürülerek mümkünolan tüm farklı tasarım değerlerinin bulunması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to design several mechanisms having different kinematicstructures in the scope of weight balancing. For this purpose, necessary conditionsfor force and gravity balancing and related design equations of the mechanism whichwould realise these conditions with minimum error were obtained as a first step; thenthese design equations were transformed to closed-form solutions by means ofMATHEMATICA software which operates in a symbollic computation, in order todetermine all possible design parameters.