Hepatit-B'li hepatit-C'li ve normal hemodiyaliz hastalarında PCR yöntemi ile transfusion transmitted virus (TTV)
Transfusion transmitted virus (TTV) prevalence through pcr method in hemodialysis patients with hepatitis- B and hepatitis-C
  1. Tez No: 182403
  2. Yazar: NİHAT KAYALAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAVUZ SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Transfusion Transmitted Virus (TTV), 1997'de bulunan, HBV, HCV gibihepatitle ilgili olduğu düşünülen bir DNA virüsüdür. Bu çalışmada, üç farklıhemodiyaliz merkezindeki hemodiyaliz (HD) hastaları dört gruba ayrılmıştır;Hepatit-B (HBV)'li, Hepatit-C (HCV)'li, Hepatit-B ve C'nin her ikisini de taşıyan venormal (Hepatit-B ve Hepatit-C'nin her ikisini de taşımayan). HD hastalarına ait kanserumu örneklerindeki TTV DNA varlığı, viral genomun UTR (Untranslated Region)bölgesine özgün primerler kullanılarak PCR yöntemi ile test edildi. Ellibeş HDhastasının 23'ünde TTV DNA tespit edildi. TTV DNA bulunmasıyla, cinsiyet, yaş,diyaliz süresi ve ALT (alanin transaminaz) miktarı arasında bir korelasyonbulunamadı. TTV hakkında yapılacak olan daha kapsamlı çalışmalar, Türkiye'de buvirüsün prevalansını ortaya koyacaktır.
Özet (Çeviri)
Transfusion Transmitted Virus (TTV), found in 1997, is considered to be apossible hepatitis-related DNA virus. In this study, hemodialysis (HD) patients atthree different hemodialysis centers were classified into four groups; patients withhepatitis-B (HBV), with hepatitis-C (HCV), with both HBV and HCV and withneither. Serum samples from HD patients were assayed for the presence of TTVDNA by PCR using primer sets specific for the untranslated region (UTR) of theviral genome. TTV DNA was detected in 23 of the 55 HD patients tested. Nocorrelation was observed between the TTV DNA presence and the patient?s gender,age, serum ALT (alanine transaminase) level or dialysis period. More extensiveresearch on TTV will contribute to explain the prevalence of this virus in Turkey.