Kronik hepatit B ve kronik hepatit C'li hastaların karaciğer doku örneklerinde FAS antijeni
FAS antigen expression in liver tissues of patients with chronic hepatitis B and chronic hepatitis C
- Tez No: 69223
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET AKKIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Hepatit B veya C ile infekte hücreler, sitotoksik T lenfosit aracılıklı immün reaksiyon ile ortamdan uzaklaştırılabilir. Yakın zamanda sitotoksik T lenfositlerin yüzeyinde gösterilen Fas ligandın, Fas antijenine bağlanarak hücreleri apoptozise yönelttiğini düşündürür. Kronik hepatit B veya C'de Fas antijen ve apoptozisin rolünü değerlendirmek için, HBV veya HCV ile infekte hastaların karaciğer doku örneklerinde Fas antijenini immünohistokimyasal olarak çalıştık. 23 HCV ve 26 HBV I i hasta örneğinde Fas antijeni esas olarak hepatosit sitoplazması içindeydi (daha az olarak membranda) ve bu pozitif hücreler özellikle“piecemeal nekroz”kenarındaki periportal bölgede gösterildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Fas antigen expression in liver tissues of patients with chronic hepatitis B and chronic hepatitis C Hepatitis B or C virus-infected cells can be eliminated by the cytotoxic T cell-mediated immune reaction. Fas ligand, recently detected on the surface of cytotoxic T cell, is thought to induce cells to apoptosis by adhering to Fas antigen. To evaluate the role of Fas antigen and apoptosis in chronic hepatitis B or C, we immunohistochemically studied Fas antigen expression in liver samples from patients with hepatitis B or C virus infection. In samples from 23 HCV and 26 HBV patients, Fas antigen was mainly expressed in the cytoplasm (partly at the membrane) of hepatocytes, and these positive cells were detected especially at the periportal region near“piecemeal necrosis”.