Regresyon çözümlemesinde sağlam konum kestiricilerinin karşılaştırılması
A comparison between some robust location estimators in regression analysis
  1. Tez No: 182409
  2. Yazar: YASEMİN KAYHAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, İstatistik, Econometrics, Statistics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışmada aykırı değerlerin ve uç gözlemlerin etkilerini ortadan kaldırmak içingeliştirilen sağlam regresyon kestiricilerinin incelenmesi ve bu kestiricileri hesaplamakiçin geliştirilen algoritmaların tanıtılması amaçlanmıştır. Geliştirilen bu sağlamkestiriciler içerisinde en çok ilgi görenler M kestiricileri, `Least Median of Squares /LMS' ve S kestiricileri olmuştur. Son zamanlarda M kestiricilerinin yerel sağlamlık veS kestiricilerinin global sağlamlık özelliklerine sahip `Kısıtlı M kestiricileri / ConstrainedM estimators / CM-estimators' ailesi geliştirilmiştir. Ancak M, LMS ve S kestiricilerindeolduğu gibi bu kestiricilerin de açık bir formda hesaplanmaları gerçekleştirileme-diğinden, sağlam kestiricileri sayısal olarak hesaplamaya yarayan birçok algoritmatüretilmiştir. Çalışma kapsamında, özellikle çok boyutlu regresyon çözümlemesindekestirimleri hesaplamak için kullanılan algoritmalar tanıtılmıştır. Ayrıca bualgoritmalardan M kestiricilerini hesaplamada kullanılanılanlar yeniden güncellenmiş,LMS için ise mevcut olanlar ise biraz daha geliştirilmiştir. Son olarak uygun verikümesi üzerinde geliştirilen ve güncellenen algoritmalarla birlikte S ve CMkestirimlerini hesaplamada kullanılan algoritmaların uygulaması sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
To aim of this study is to consider the robust regression estimators which have beendeveloped for removing the effects of outliers and leverage points, and to introducethe algorithms which compute these estimates. Within enhanced robust estimators,there are three important approaches such as M-estimators, Least Median of Squaresand S-estimators. A more recent proposal is Constrained M-estimators or CM-estimators rather short. CM estimators have good local robustness properties of theM-estimators and good global robustness properties of the S estimators. However,CM estimators as M, LMS and S-estimators cannot be expressed explicitly so thatmany algorithms have been developed. Within the context of this study, algorithmswhich are used in M estimators are updated and the algorithms which are used inLMS are enhanced. At the end, the applications of these updated and enhancedalgorithms are presented. Besides, the use of the CMregr algorithm that evaluates theS and CM estimates is explained.