Kuru öğütmenin sülfürlü cevherlerin flotasyon performansına etkisi
The effect of dry grinding on the flotation performance of sulphide minerals
- Tez No: 182416
- Danışmanlar: DR. NURULLAH METİN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, farklı öğütme ortamlarının, sülfürlü cevherlerin flotasyon performansıüzerindeki etkileri araştırılmıştır.Öğütücü ortamın etkileri paslanmaz çelik ve demir bilya kullanılarak araştırılmıştır.Öğütme ortamının flotasyona etkisini göstermek amacıyla, her iki öğütücü ortam ilekuru ve yaş öğütme yapılmıştır. Testlerde kullanılan bakır cevheri Eti Bakır A.Ş. Küreİşletmesi'nden temin edilmiştir. Her iki bilya türü ile yaş ve kuru olarak % 83'ü -75mikron olacak şekilde öğütülen cevher örnekleri aynı kimyasal koşullardayüzdürülerek öğütme türü ve ortamının flotasyona etkileri belirlenmiştir. Flotasyondeneyleri, hücresi yeniden düzenlenmiş Leeds flotasyon makinasının 3 lt'lik flotasyonhücresinde, 4 lt/dk hava hızında ve 1200 devir/dakika karıştırma hızında yapılmıştır.Sırasıyla 0.5, 1.5, 3.5 ve 8.5 dakikalarda dört konsantre alınmış ve Varian SpectraAA5 AAS (Atomic Absorbance Spectometer) cihazı ile Cu ve Fe analizleri yapılmıştır.Flotasyon testleri 10, 20 ve 30 g/t toplayıcı dozajlarında yapılmıştır. Köpük fazındakideğişimlerin incelenebilmesi için flotasyon hücresinin üzerine yerleştirilen dijital videokamera ile kaydedilen görüntüler SmartFroth programı ile analiz edilmiştir.Test sonuçları, tüm koşullarda artan toplayıcı dozajı ile Cu veriminin doğru orantılıolarak arttığını göstermektedir. En yüksek bakır tenörü, oldukça düşük verimlepaslanmaz çelik bilya ile öğütülen örneklerde elde edilmiştir. Düşük verimin, köpüğünyeterince kararlı olmamasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Verim/tenör veayırım etkinliği açısından analiz edildiğinde, en iyi koşulun demir bilya ile yapılan yaşöğütme sonucunda elde edildiği görülmüştür.Anahtar Kelimeler : Sülfürlü Mineraller, Flotasyon, Öğütücü Ortam, ÖğütmeKoşullarıDanışman: Dr. N.Metin CANHacettepe Üniversitesi, Maden Mühendisliği Bölümü, Cevher Hazırlama AnabilimDalıi
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different grinding media and environment on the flotationperformance of sulfide minerals were investigated.Effects of grinding media were investigated using stainless steel and mild steel balls.Dry and wet milling conditions were applied with both grinding media to demonstrateinfluence of grinding environment on flotation. The copper ore used in the tests wasobtained from Eti Bakır A.Ş. Küre Plant. The ore samples were ground wet and dryby using both grinding media to obtain 83 % minus 75 micron particle size andfloated in same chemical conditions to determine the effects of grinding environmentand media on flotation. Flotation experiments were carried out in a Leeds flotationmachine equipped with a modified 3 lt cell at 4 lt/min air flow rate and 1200 rpm ofagitator speed. Four concentrates were collected sequentially after 0.5, 1.5, 3.5 and8.5 minutes of cumulative flotation time and analyzed for Cu and Fe with VarianSpectra AA5 Atomic Absorbance Spectrometer. The flotation tests were performed at10, 20 and 30 g/t collector dosage. To examine the froth phase; the images capturedduring the flotation by a digital video camera, which was placed over the flotation cell,were analyzed by the SmartFroth program.The test results revealed that Cu recovery increased proportionally by theincremental increase in the collector dosage in all conditions. The highest coppergrade was obtained with the samples ground by stainless steel grinding media, butwith very low recovery values presumably due to reduced stability of the froth zone.Based on the analysis of recovery/ grade variations and selectivity index, it was foundthat the optimum conditions was achieved in wet grinding by using the mild steelgrinding media.Keywords : Sulphide Minerals, Flotation, Grinding Media, Grinding EnvironmentAdvisor: Dr. N.Metin CANHacettepe University, Mining Engineering, Mineral Processing Divisionii