Karaciğer ve kanda insülinin reseptörüne bağlanmasını etkileyen faktörler ve insülin reseptör miktar tayini
- Tez No: 18242
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÖNÜL SULTUYBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
İnsülin etkisinin başlaması, insülinin plasma membranındaki spesifik insülin reseptörüne bağlanmasına bağlıdır. Radyoreseptör testi (RRA), reseptöre bağlanmış radyoaktif işaretli hormonun tespiti vasıtasıyla reseptör miktarının hesaplanabildiği bir metodtur. Çalışmamız başlıca 2 bölümden oluşmuştur; Birinci bölümde; hem normal örneklerde hem de kim¬ yasal diabetik ve Tip II diabetiklerde insülin bağlanma özelliklerini tespit için, eritrositlerdeki insülin re- 125 septörlerine I-insülinin bağlanmasına baktık. İnsan eritrositleri yüksek oranda spesifik insülin reseptörlerine sahiptir. İnsan eritrositlerine insülinin bağlanması daha önceden gösterilen monosit, hepatosit ve adiposit gibi diğer insan hücrelerindeki insülin bağ¬ lanması ile benzer özelliklere sahiptir. Eritrositlere 125 I-insülinin bağlanması pH ve temperatüre bağlıdır. Kalsiyum, magnezyum ve baryum insülinin bağlanmasını sı¬ rasıyla % 100, % 70 ve % 20 oranında arttırır. Bununla birlikte sodyum ve potasyum insülinin bağlanmasını sıra¬ sıyla % 23 ve % 12 oranında düşürür. Eritrositlere insülin bağlanmasını 8 normal ör¬ nek, 8 kimyasal diabetik ve 5 Tip II diabetik hastalarda inceledik. Normal örneklerde maximum insülin bağlanması % 10,7+1,5 ve eritrosit başına insülin bağlama bölgesi 450+75'tir. Bununla birlikte, kimyasal diabetiklerdemaximum insülin bağlanması % 8,1+1,5 ve eritrosit başına insülin bağlama bölgesi 325+50 ve Tip II diabetiklerde maximum insülin bağlanması % 4,7+1,0 ve eritrosit başına insülin bağlama bölgesi 190+30'dur. Normal değerlerle kıyaslandığında hem kimyasal diabetik (% 25) hem de Tip II diabetik (% 55) hastalarda maximum insülin bağlanma¬ sında ve hücre başına reseptör bölgelerinde önemli bir düşme vardır. ikinci bölümde; 5 normal ve 5 alloxan diabetik sıçan karaciğer membranlarında insülin bağlanmasına bak¬ tık. Normallerle kıyaslandığında diabetik sıçanlarda bağ¬ lanmada % 33'lük bir düşme gözlenmiştir. Normal sıçan karaciğer hücreleri GH ve PRL ile inkübe edildiğinde, porcine insülinin bağlanmayı inhibisyonuna göre daha az bir inhibisyon gözlenmiştir. Bu da sıçan karaciğer in¬ sülin reseptörlerinin porcine insülini için yüksek oranda spesifik olduğunu gösterir.
Özet (Çeviri)
The initiation of insulin action appears to depend on the interaction of insulin with specific insulin re- ceptors on the plasma membrane. Radio Receptor Assay (RRA) is a method to measure the amount of receptors by measuring radio active label- led hormone vhich is bound to the receptors. This study has 2 main parts : in the firs part : To establish insulin binding characteristics on both normal subjects and chemical dia- 125 betes and Type II diabetes, we studied binding of I- insulin to insulin receptors on erythrocytes. Human erythrocytes have highly specific insulin receptors. insulin binding to human erythrocytes has characteristics similar to that of insulin binding previ- ously demonstrated in the other human cells such as 125 monocytes, hepatocytes and adipocytes. Binding of I- insulin to human erythrocytes was dependent on pH and temperature. Calcium, magnesium and barium enhanced I- insulin binding by 23 and 12 per cent, respectively. We vere investigated insulin binding to erythrocy¬ tes from 8 normal subjects, and patients with 8 chemical diabetes and 5 Type II diabetes. Normal subjects had a 10,7+1,5 per cent maximum insulin binding and had 450+75 insulin binding sites per erythrocyte. Hovever, patients with chemical diabetes had a 8,1+1,5 per cent maximuminsulin binding and had 325+50 insulin binding sites per erythrocyte, and patients with Type II diabetes had a A,7+1,O per cent' maximum insulin binding and had 190+30 insulin binding sites per erythrocyte'. Compare.d to the values for normal subjects, there is a significant dec- rease in maximum insulin binding and receptor sites per celi in patients with both chemical diabetes (25 %) and Type II diabetes (55 %). in the second part : insulin binding was studied in liver membranes from 5 normal and 5 alloxanized diabe- tic rats. The decrease binding (33 %) was observed in the diabetic rats as compared to normal. When normal rat liver cells vere incubated with GH and PRL, less inhibi- tion of I-insulin binding was evident when compared to the inhibition of binding of porcine insulin. This indicated that rat liver insulin receptors vere highly specific for porcine insulin.