Bir maden işletmesi için kalite fonksiyon göçerimi uygulaması
Qualıty functıon deployment practıce for a mıne managenent
- Tez No: 182453
- Danışmanlar: Y.DOÇ. HAKAN AYKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Müşteri isteklerinin önem kazandığı günümüz piyasa koşullarında, firmalar rekabetgüçlerini arttırmak için hızla değişen bu isteklere en kısa sürede yanıt vermek zorundadırlar.Bugün birçok firma artan müşteri ihtiyaç ve beklentilerini karşılayabilmek için müşteriisteklerini ürün veya hizmetlerine yansıtabilmenin yollarını aramaktadır. Kalite FonksiyonGöçerimi (KFG)' de, müşteri isteklerini ürün veya hizmet üzerine yansıtabilmek amacı ilekullanılan bir kalite tekniğidir.Bu çalışmada, bir maden işletmesinde müşteri isteklerini üretime yansıtabilmek içinKFG yaklaşımının uygulaması yapılmıştır. Uygulama sahası olarak da, Bursa Linyitleriİşletmesi (BLİ) seçilmiştir. Öncelikle KFG'nin tanımı ve yararları incelenmiş olup, daha sonraKFG süreci ayrıntılı olarak ele alınmış ve uygulama aşamasına geçilmiştir. Uygulamaaşamasında; öncelikle BLİ'ye 2 temel müşteri olan piyasa ve termik santral sektörlerininkullanmış olduğu ürün ile ilgili ihtiyaç ve istekleri belirlenmiştir. Bu amaçla 38 adet anketuygulaması yapılmıştır(37 adet piyasa müşterisi, 1 adet termik santral). Bir sonraki aşamadaise, müşteri gereksinimleri önem derecesine göre sıralanarak teknik gereksinimleredönüştürülmüştür. Daha sonra müşteri gereksinimleri ve teknik gereksinimler arasındakiilişkileri gösteren kalite evleri, piyasa müşterisi ve termik santral için ayrı ayrı oluşturulmuştur.Sonuç olarak, BLİ'de gerek piyasa müşterisi ve gerekse de termik santralinmemnuniyetini sağlamak için, üretilen ürün ile ilgili en kritik müşteri gereksinimleri olan %kül, % kükürt, % nem oranlarının düşürülmesi ve parça boyutunun istenilen aralıkta olmasıgerektiği belirlenmiştir.Anahtar Kelimeler : Kalite, Kalite Evi, Kalite Fonksiyon Göçerimi, KFG ve KömürMadenciliği, Kömür Madenciliği.
Özet (Çeviri)
In the circumstances that customers? demands gain importance, the companies mustfulfill these demands in a short time that are changing fluctantly in order to increase the powerof rivalry. Today, many companies look for the ways that reflect customers? wants to theirproducts or services to meet the increasing demands and expectations of the customers. QualityFunction Deployment (QFD) is the quality technique that reflect the customers? demands on theproducts or service.In this study, the practice of the Quality Function Deployment Approach is used toreflect the customers? demands on production. As a practice area, Bursa Lignite Enterprise(BLE) is chosen. Firstly, the definition and benefits of Quality Function Deployment areinvestigated, than the process of Quality Function Deployment is discussed in detail and passedto practice stage. On this stage, thirty-eight questionnaire were asked that show customers?demands and needs for the 2 main customers, market and thermic power plant in order to findcustomers? critical needs. (37 market cusomer, 1 thermic power plant). At a later step,customer demands were ordered according to the degree of their importance and are turned intotechnique demands. Afterwards, for thermic power plant and market customers, quality housesthat show the relations between the customer demands and technique demands are built up andcommended on.In conclusion, in order to maintain the satisfaction of both the market customer andthermic power plant BLE should improve the parameters of each item dimension?s being at thedesired space after descreasing the rates of % ash, % sulfur and % humudity that are the mostimportant customer demands about the product that has been produced by it.Keywords : Coal Mining, Quality, Quality Function Deployment, The House of Quality, QFDand Coal Mining.