Gemi yakıt tedarik hizmetlerinde kalite fonksiyon göçerimi uygulaması
An application of quality function deployment to bunkering services
- Tez No: 475756
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ZORBA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Denizcilikte Emniyet, Güvenlik ve Çevre Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Denizyolu taşımacılığında gemi yakıt tedariki operasyonu ve yönetimi oldukça önemli bir unsurdur. Gemi operasyon maliyetlerinin en az %50'lik kısmını oluşturan gemi yakıtları, yıllık 350 milyon ton hacimle oldukça büyük bir tedarik pazarı oluşturmaktadır. Türkiye ise coğrafi avantajına rağmen yıllık ortalama 2,5 milyon ton yakıt tedariki gerçekleştirmekte, bu hacminin %85'lik kısmını da İstanbul bölgesinden sağlamaktadır. Araştırmada, tedarik hacminin arttırılması için Kalite Fonksiyon Göçerimi yöntemi kullanılmıştır. Kalite Fonksiyon Göçerimi işletmeler ve müşterileri arasında daha yakın ilişkiler geliştirerek, daha doğru, hızlı ve verimli hizmet kalitesi sunmayı amaçlamaktadır. Gemi yakıt tedariki de ticari ve operasyon süreçleriyle hizmet sektörü içerisinde yer almaktadır. Araştırmanın temel amacı, yakıt tedariki hizmeti alan tarafların beklentilerini belirleyip, bu beklentiler doğrultusunda yapılacak iyileştirmeleri tespit etmektir. Araştırmada müşteri beklenti ölçütleri tespit edilmiş, İstanbul ve ona rakip olarak Pire, Valletta, Gibraltar, Singapur belirlenmiştir. Ölçütler ve liman bölgelerinin ölçütleri karşılama performansları, anket yöntemiyle müşterilere iletilmiş, gerekli iyileştirme adımları belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, atılması gereken adımlar sırasıyla“depolama tesisleri ve kapasitelerinin arttırılması”,“bunker liman konsepti anlayışı”ve“7/24 tedarik sağlanabilecek bir yapının oluşturulması”olarak tespit edilmiştir. Ortaya çıkan bulguların, Türkiye'de gemi yakıt tedariki hizmeti veren işletmelere rehber olması ve bu işletmelerin yakıt tedariki pazar paylarını arttırmaları mümkündür.
Özet (Çeviri)
Operation and management of bunkering is an important factor in marine transportation. Bunker constitutes at least 50% of ship operation costs, form a large supply market with an annual volume of 350 million tons. Despite its geographical advantage, Turkey supplies an average of 2.5 million tons of fuel per year, and 85% of this volume is obtained from Istanbul region. In the study, Quality Function Deployment (QFD) method was used to increase the supply volume. QFD aims to provide more accurate, faster and more efficient service quality by developing closer relationships between businesses and customers. Bunkering takes place within the service sector through commercial and operational processes. The main purpose of this research is to determine the expectations of parties receiving bunkering services and to identify the improvements to be made in accordance with these expectations. In the study, customer expectations criteria were determined, Istanbul and its four rival ports (Piraeus, Valletta, Gibraltar, Singapore) identified. Criteria were conveyed to the customers by questionnaire method and necessary improvement steps were determined. According to the results, the steps to be taken respectively for Istanbul region were determined as“increase of storage facilities and capacities”,“consciousness of bunker port concept”and“establishment of a structure that can provide 7/24 fuel supply”. It is possible that these findings become a guide to the bunker suppliers in Turkey and thus, these suppliers can increase their market shares in bunkering.