Fuzzy yaklaşımlı kümelerle halkalar arasındaki ilişkiler
The Relationship between fuzzy rough sets and rings
  1. Tez No: 182472
  2. Yazar: FİLİZ ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HACI AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada yaklaşımlı kümeler ile tanımlanan yaklaşımlı grup, yaklaşımlıhalka, yaklaşımlı ideal kavramlarına yer verildi. Bir seviye kümesinin kongrüans sınıfıkullanılarak tanımlanan alt ve üst yaklaşımlar tanıtıldı. Fuzzy yaklaşımlı kümeler ve bukümelerin halkalarla olan ilişkileri araştırıldı. Kesir cismi üzerinde tanımlanan bir denklikbağıntısına göre yaklaşımlı alt cisim kavramı tanımlandı ve bazı cebirsel özelikleri verildi.Ayrıca bir fuzzy cismin seviye kümesine göre tanımlanan alt ve üst yaklaşımları incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, we are introduced the notion of rough group, rough ring, rough idealwhich they based on rough set. Also, we will give upper and lower approximations withrespect to a level subset of a fuzzy normal subgroup. Then, we shall investigate arelationship between rough sets and ring theory. Finally, we shall introduce the notion ofrough subfield with respect to a relation defined on the field of qoutients of an integraldomain and give some algebraic properties of the rough set. Also, we will discuss lowerand upper approximations with respect to a level subset of a fuzzy field.