Elmanın hasadına yönelik fiziko-mekanik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of physical and mechanical properties of apple for harvest handling
  1. Tez No: 182473
  2. Yazar: FERHAT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER FARUK TAŞER, Y.DOÇ.DR. ENGİN ÖZGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma, başta Tokat olmak üzere Anadolu'da yaygın olarak üretilen elmanınhasadına yönelik fiziko-mekanik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Buamaçla, öncelikle elmalar el dinamometresi kullanılarak daldan koparılarak daldan kopmadirençleri (Golden delicious;14.57 N. Starking delicious; 9.86 N. Amasya Misket; 10.68N.) belirlenmiştir. Meyve ebat ölçümü elektronik kumpasla, meyve kütlesinin ölçümühassas terazi kullanılarak yapılmıştır. El penetrometresi kullanılarak meyve eti sertliği(Golden delicious; 896.22 k/Pa, Starking delicious; 899.66 k/Pa, Amasya Misket; 914.64k/Pa) ve kabuk yırtılma dirençleri ölçülmüş, el refrektometresi ile de suda çözünebilir kurumadde oranları (SÇKM) (Golden delicious; %13.13, Starking delicious; %11.53, AmasyaMisket; %10.6) belirlenmiştir. Meyvelerin elastisite modülü, (Golden delicious; 4351 kPa,Starking delicious; 4793 kPa, Amasya Misket; 5392 kPa) biyolojik akma ve kabuk yırtılmanoktalarının belirlenmesinde biyolojik malzeme test cihazından yararlanılmıştır. Meyveninbiyolojik akma ve kabuk yırtılma noktaları, ürün üzerinde oluşan kuvvetin çeki-basıdinamometresi ve amplifikatörden osilografa gelen kuvvet sinyallerinin zaman içindekideğişimlerinden hesaplanmıştır. Zedelenme hacimleri için 2 farklı zemin (metal-ahşap)kullanılmış, değerler elektronik kumpasla ölçülerek, zedelenme hacmi hesaplanmıştır.Sıçrama yükseklikleri video kamera kullanılarak kayda alınmıştır.Elmaların, kütle artışı ile kopma direnci azalmıştır. Bunlara bağlı olarak ta m/roranları (m: kütle, r: kopma direnci) büyümüştür. Elma çeşitleri için maksimum zedelenmeçapı ve zedelenme derinliği üzerinde en etkili bağımsız değişkenlerin meyve kütlesi,meyve potansiyel enerjisi ve meyve düşme yüksekliği olduğu istatiksel olarakbelirlenmiştir. Çarpma yüzeyinin etkisi de önemli bulunmuştur.Meyve çeşidinin; daldan kopma direnci, deformasyon, elastisite modülü,meyvenin sıçrama yüksekliği ve meyve tarafından absorbe edilen enerji değerlerine etkisiönemli bulunmuştur. Meyvenin düşme yüksekliğinin, meyvenin sıçrama yüksekliği vemeyve tarafından absorbe edilen enerji değerlerine etkisi önemli bulunmuştur.Anahtar Kelimeler : Elma Hasadı, Deformasyon, Elastisite Modülü, SıçramaYüksekliği
Özet (Çeviri)
This study was prepared with the aim of identifying the physical and mechanicalproperties of the harvest of apple commanly produced in Anatolia and mainly in Tokat. Forthis reason, apples were picked up from branch by using hand-dinamometer to determine(Golden delicious;14.57 N. Starking delicious; 9.86 N. Amasya Misket; 10.68 N.)theresistance of detaching apart of branch. Fruit dimension measurements were done byelectronic caliper and fruit mass measurements were done with sensitive scale. Fruit meathardness (Golden delicious; 896.22 k/Pa, Starking delicious; 899.66 k/Pa, Amasya Misket;914.64 k/Pa) and hull tearing resistance were measured, dry fruit matter proportion that canbe resolved in water (Golden delicious; %13.13, Starking delicious; %11.53, AmasyaMisket; %10.6) was examined with hand-refractometer. In determining the values ofelasticity moduls of fruits, (Golden delicious; 4351 kPa, Starking delicious; 4793 kPa,Amasya Misket; 5392 kPa) biological pouring, hull tearing, biological material test devicewas utilized. The values of biological pouring and hull tearing were calculated fromchanging of power signals in time, coming from amplifikatör to osilograf and dinamometerof powers forming on the product. For damage volume, two different floors were used(metal and wood) and damage volume was calculated with the measurement of valuesthrough an electronic caliper. Jumping heights were recorded by using a video-camera.The mass of apples increased, resistance of detaching apart of the branchdecreased in accordance with the proportions of m/r increased. The fact that for kinds ofapple, the most efficient independent variables on damage diameter and damage depth wasfruit mass, fruit potential energy and fruit falling height was statistically idendified. Inaddition, crashing surface impact was found to be important.The resistance of detaching apart of branch, deformation, elasticity modul,jumping height of fruit and effect of the energy values absorbed by the fruit were also befound important. The effect of falling height of fruit on the values of jumping heights offruit and the energy absorbed by fruit was found to be important.Key Words : Harvest of Apple, Deformation, Elasticity Modul, Jumping Height