Sonuçların konfigürasyonel nedensel koşullarının belirlenmesi için yöntembilimsel öneriler ve uygulamalar: PISA sonuçları üzerinde aralık tip-2 bulanık küme kuramsal konfigürasyonel ideal tip ve nedensellik analizi
Methodological proposals and applications for identifying configurational causal conditions of effects: Interval type-2 fuzzy set theoretical configurational ideal type and causality analysis on PISA results
  1. Tez No: 936320
  2. Yazar: MURAT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bu çalışma Weberyan ideal tip ve yeterli nedensellik yaklaşımı çerçevesi içinde epistemolojik belirsizliği odak noktasına alan aralık tip-2 bulanık kümelerle konfigürasyonel yeterli nedensellik analizi yöntemleri önermektedir. Klasik biçimi ile Max Weber'in yöntembilimsel yaklaşımı sosyolojide kurucu konumda olmasına rağmen sosyolojik araştırmalarda çok fazla uygulanmamıştır. Bu çalışma Weber'in yöntembilimsel katkılarını epistemolojik belirsizlik ile başa çıkmak için matematiksel araçlar olan aralık tip-2 bulanık küme kuramını kullanarak geliştirmektedir. Çalışmada önerilen yöntemler PISA 2022 veri seti üzerinde geliştirilen endekslerin aralık tip-2 bulanık küme kuramı temelinde işlemselleştirilmesi ile kurgulanmış kavramlar arasındaki nedensel ilişkileri keşfetme amacı gütmektedir. Yöntembilimsel uygulamalar, ideal tipler ve yeterli konfigürasyonel nedensellik açısından 61 ülke arasındaki karşılaştırmaları içermektedir. Yöntembilimsel uygulama sonuçları aralık tip-2 bulanık kümelerle ideal tip ve konfigürasyonel nedensellik yaklaşımının sosyolojik araştırma pratiğine toplumsal gerçekliğin karmaşıklığı ile ilgilenebilmesine olanak tanıyan yöntemleri tanıtarak yenilikçi bulanık sosyoloji paradigmasına önemli yöntembilimsel katkılarda bulunduğunu göstermiştir. Tez yöntembilimsel bakımdan kritik noktaların altını çizen değerlendirmeler ve gelecekte yapılabilecek çalışma önerileri ile son bulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study proposes methods for configurational sufficient causality analysis using interval type-2 fuzzy sets with a focus on epistemological uncertainty within the framework of Weberian ideal type and adequate causality approach. Although Max Weber's methodological approach in its classical form holds a foundational position in sociology, it has not been widely applied in sociological research. This study advances Weber's methodological contributions by employing interval type-2 fuzzy set theory as a mathematical tool to deal with epistemological uncertainty. The methods proposed in the study aim to explore the causal relations among concepts constructed through the operationalization of indices developed on the PISA 2022 dataset on the basis interval type-2 fuzzy set theory. Methodological applications include comparisons across 61 countries in terms of ideal types and sufficient configurational causality. Results of the methodological applications have demonstrated that by way of introducing methods that enable sociological research practice to address the complexity of social reality, the interval type-2 fuzzy set-based ideal type and configurational causality approach makes significant methodological contributions to the innovative paradigm of fuzzy sociology. The thesis concludes with discussions highlighting critical methodological points and suggestions for future research.