Güneş enerjili konut ısıtma sistemlerinin f-grafik yöntemi ile optimum boyutlandırılması
Optimal sizing of residential solar heating systems by the f-chart method
  1. Tez No: 182486
  2. Yazar: BARIŞ SANDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİM ÖZÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Sunulan çalışmada, sıvı akışkanlı sistemler esas alınarak, güneş enerjili (güneş enerjisidestekli) konut ısıtma sistemlerinin boyutlandırılması için sistem tasarımının nasılyapılacağı ve optimize edileceği incelenmiştir.Çalışmanın ilk kısmında literatür araştırması yapılmış ve yer yüzüne gelen anlık vegünlük güneş ışınımının belirlenmesinde ve güneş enerjili sistemlerininperformanslarının hesaplanmasında kullanılan yöntemler tanıtılmıştır daha sonra daçalışmada kullanılan yöntemler detaylı olarak anlatılmıştır.Sunulan çalışmadaa) Yeryüzündeki yatay ve eğik düzlemlere gelen anlık ve günlük ışınımlarınhesaplanması için Ångsrtöm-Prescott yöntemi kullanılmıştır.b) Güneş enerjili konut ısıtma sistemlerinin boyutlandırılması için bilinmesigereken güneş enerjisinden faydalanma oranının hesaplanması f-grafik yöntemiile yapılmıştır.c) Optimum faydalanma oranının hesaplanmasında ise ömür boyu maliyetyaklaşımı ve bugünkü değer yönteminden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, system design and optimization issues for liquid-based solar space heatingsystems are addressed. In the first part of the study literature survey was made andmethods for determining hourly and daily solar radiation and computing long-termperformance of solar heating systems were introduced; later details of the methods usedin the study were givenIn this studya) Ångsrtöm-Prescott method was used in computing hourly and daily radiation onhorizontal and tilted surfaces on earth.b) F-chart method was used in computing fraction of heating load supplied by solarenergy needed to size solar space heating system.c) Life cycle costing approach and present value method were used in computingoptimum fraction of heating load supplied by solar energy.i