E-öğrenme projelerinde XML web servislerinin kullanımı ve örnek uygulama
XML web services in e-learning projects and a sample project
- Tez No: 182488
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ÇALIŞKAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Education and Training
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, XML web servislerinin e-öğrenme projelerinde kullanımı incelenmiş veörneklendirilmiştir. Çalışmayı üç bölüme ayırmak mümkündür. lk bölümde XML webservisleri hakkında bilgi verildikten sonra web servislerin e-öğrenmede kullanımı ve örnekprojeler hakkındaki bölümler yer alır.XML hakkında genel bilgi verildikten sonra, web servislerine giriş yapılmıştır. Webservislerinin çalışma mantığı anlatılıp, protokolleri hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca webservislerin sunmuş olduğu avantajlardan bahsedilmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde XML web servislerinin e-öğrenme projelerinde kullanımıhakkında bilgi verilmektedir. E-öğrenme hakkında genel bilgiler verildikten sonra XML webservislerini e-öğrenme projelerinde kullanan çalışmalardan ikisi tanıtılmıştır.Üçüncü bölümde, XML web servislerinin e-öğrenme projeleri içinde kullanımı üç proje ileörneklendirilmiştir. Örnek olarak, iki farklı üniversite için e-öğrenme projesi hazırlanmış,ayrıca iki sistemin birbirleriyle iletişimini sağlayacak bir web servis uygulamasıgeliştirilmiştir. Projeler için detaylı ihtiyaç analizleri çıkarılmış, ihtiyaçları karşılayanveritabanı tasarımları, veri erişim katmanı için sınıf tasarımları ve sayfa tasarımları yapılmışve bu tasarımlar detaylı bir şekilde açıklanmıştır.En son bölümde yapılan çalışma ile ilgili bir değerlendirme bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study XML web Services in e-learning is presented and sample projects are developed.The study is separated in three parts. In the first part the XML web services discusesgenerally, then XML web services in e-learning and sample projects are detailed.After explaining XML, web services are presented. Detailed information about web servicesruntime environment and web service protocols are presented, and web services advantagesare explained.The second part of the study contains web services in e-learning projects are discussed.Before presenting of two studies about XML web services in e-learning, e-learning wasdiscussed generally.In the third part of study, the usage of XML web services in e-learning is exemplified by threesample projects. Two of them are web based e-learning applications for two universities. Theother is a web service application that performs interoperability between them. After therequirement analysis of three projects, database design that fits the requirements, and dataaccess layer design and finally web pages design are performed and explained in detail.Lastly, the evaluation of the study is given.