Markoff sayıları ve markoff formları
Markoff numbers and markoff forms
- Tez No: 182516
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDRİYE ZEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada irrasyonel sayılarla Markoff formları arasındaki ilişki incelenmiştir.Çalışmayı iki bölüme ayırmak mümkündür. Birinci bölümde irrasyonel sayılara, süreklikesirler yönteminden faydalanılarak, rasyonel sayılarla nasıl yaklaşılacağı ele alınmıştır.İkinci bölümde ise indefinit (belirsiz) kuadratik formlar hakkında bilgi verildikten sonraMarkoff sayıları tanıtılmıştır. Markoff sayıları incelendikten sonra, indefinit kuadratikformların bir alt kümesini oluşturan Markoff formları ile ilgili ayrıntılı bir bilgiverilmiştir. Son olarak, yaklaşımlarla Markoff formları arasındaki ilgi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relation between irrational numbers and Markoff forms is presented.The study is separated in two parts. In the first part, It is considered that how closely anirrational number may be approximated to by rational numbers. Also, in thisapproximation, the continued fraction process is used.In the second part, indefinite quadratic forms and Markoff numbers are investigated.Then the Markoff forms which is a subset of indefinite quadratic forms is presented.Finally, the relation between the approximations and the Markoff forms is enunciated.