Demir elektrotlar kullanarak elektrokoagülasyon yöntemiyle sulu çözeltilerden SCN¯ iyonlarının giderimi
Removal of SCN¯ ions in aqueous solutions using iron electrode by electrocoagulation
  1. Tez No: 182548
  2. Yazar: MEHMET TATAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERHAN DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, elektrokoagülasyon yöntemi ile farklı deney koşulları altındasulu çözeltilerden SCN¯ iyonlarının giderim verimleri incelenmiştir. Bu amaçlamonopolar demir elektrotların paralel olarak bağlandığı bir elektrokimyasal reaktörtasarlanmıştır. SCN¯ iyonları giderimi üzerine pH, akım yoğunluğu ve zaman gibiparametrelerin etkileri araştırılmıştır. SCN¯ iyonlarının gideriminde optimum deneyşartları için gerekli parametreler pH 12, akım yoğunluğu 80A/m2 ve elektroliz süresi20 dk olarak bulunmuştur. Çözünen elektrotun giderme kapasitesinin arttığı dagözlenmiştir.Giderme verimleri çözünen elektrotun giderme kapasitesine ve yüzde olarakpH 12,80 A/m2 akım yoğunluğu ve 20 dak elektroliz süresinde%80,%71 ve %76olarak bulunmuştur.SCN¯ iyonları içeren sentetik atıksuyun demir elektrotlar kullanarak m3 atıksubaşına toplam işletme maliyeti hesaplanmıştır. İşçilik, enerji, elektrot, bakım-onarımv.b. maliyet unsurları hesaplamada dikkate alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, The removal efficiencies of SCN¯ ions from aqueous solutionsby electrocoagulation method under different experimental contitions areinvestiqated. An electrchemical reactor is designed which includes parallelconnection of monopolar iron electrodes. The effect of parameters such as pH,current density and operating time on removal of SCN¯ ions were investigated.Optimum experimental parameters for the removal of SCN¯ ions were found whenpH 12, current density of 80 A/m2 and electrolysis time of 20 min, respectively.Increase in removal capacity at soluble electrode was also obtained.Removal efficiencies of SCN¯ ions with respect to capacity of dissolveelectrode material observed as percentage were 80, 71 and 76, respectively when theexperimental parameters set at pH 12, 80 A/m2 and 20 min.Oprerating casts based on labor, energy, electrode, maintenance, etc. forremoval of SCN¯ ions from aqueous solutions using fe electrodes were calculated.