Tek hücreli doğrudan metanol yakıt pili geliştirlmesi ve deneysel incelenmesi
Experimental investigation and development of single direct methanol fuel cell
  1. Tez No: 182602
  2. Yazar: BURCU KURTCEPHE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT MAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada; direk metanol yakıt pilinin çalışma prensibinin ve performansına etki edensıcaklık, metanol ve oksijen debileri ve metanol konsantrasyonu parametrelerinin incelenmesiiçin deneysel düzenek hazırlanmış ve geniş parametre aralıklarında deneyler yapılmıştır.DMYP performansının artan sıcaklık, metanol ve oksijen debisi ile arttığı fakat artan metanolkonsantrasyonu ile azaldığı tesbit edilmiştir. Artan metanol konsantrasyonu ile beraberanottan katota geçen metanol yerel kısa devrelere neden olmakta ve performansıdüşürmektedir
Özet (Çeviri)
In this experimental study, an experimental set up is established to understand fundamentalsof direct methanol fuel cells and to investigate effects of parameters influence the cellperformance such as temperature, concentration, methanol and oxygen flow rates. It is foundthat performance of a direct methanol fuel cell increases with increasing methanol and oxygenflow rates, cell temperature. However, the cell performance is adversely affected from themethanol concentration. The methanol crossover form anode side to cathode sides at highermethanol concentration causes local short-circuits and reduces the performance.