Kastamonu kuzeyi Seydiler formasyononunun nannoplankton biyostratigrafisi
Nannoplankton biostratigraphy of the Seydiler formation in north of Kastamonu region
  1. Tez No: 182619
  2. Yazar: ÇİĞDEM ÖZDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çalışma alanı, Kastamonu ili, Seydiler ilçesi kuzeyinde yaklaşık 40 km2 lik bir alanıkapsamaktadır. Bu incelemede, çalışma alanında yayılım gösteren tabanda ince tabakalıkumtaşı-marn ardalanması ile başlayıp, üste doğru orta ve kalın tabakalı genellikle koyu gri,yer yer açık sarı marnlardan oluşan Seydiler formasyonunun içerdiği kalkerli nannoplanktontopluluğu incelenmiş ve formasyonun kalkerli nannoplanktonlara dayalı biyostratigrafisi ilkolarak ortaya konmuştur. Formasyon, tabanda Lütesiyen-Batoniyen yaşlı Gumalarformasyonu ile uyumlu iken, tavanda güncel alüvyon çökelleri tarafından uyumsuz olaraküzerlenmektedir. Formasyonun kalınlığı 30- 215 m arasında değişmektedir. Bu çalışmada 3ölçülü stratigrafi kesitinden 106 örnek alınarak incelenmiş ve kalkerli nannoplanktonlara ait20 cins, 42 tür ve 2 biyozon tanımlanmıştır. Tanımlanan kalkerli nannoplankton florasına görebirimin yaşı Bartoniyen-Priaboniyen olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study area, comprising about 40 km2 and is located north of Seydiler town of Kastamonucity. This formation conformably overlies the Gumalar formation of Lutetian-Bartonian age atthe base. At the top, it is overlain by Recent alluvium deposits with an unconformity. Seydilerformation is represented by thin-bedded sandstone-marl alternation at the base and towardsthe upper part, medium to thick-bedded, dark gray colored marly with alternating yellowcolors marl. Thicknes of the formation 30 to 215 meters. In this study, two calcareousnannoplankton zones, 42 species were determined belonging to 20 calcareous nannoplanktongenera and representd from the analysis of 106 samples from 3 measured stratigraphicsections. In the study area, the formation was aged by Bartonian-Priabonian, based oncalcareous nannoplankton assemblage and biozones.