Students' perceptions about technology integrated collaborative science projects: An action research case study
Öğrencilerin teknoloji entegre edilmiş katılımlı fen projeleri hakkındaki algıları: Eylem araştırması durum çalışması
  1. Tez No: 182618
  2. Yazar: DERYA YAŞAR
  3. Danışmanlar: DR. HASAN KARAASLAN, PROF. DR. M.YAŞAR ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada 7. sınıf öğrencilerinin katılımlı öğrenme, öğrenci ve öğretmen desteği, proje tabanlı öğrenme, teknoloji entegrasyonu ve forum hakkındaki algıları incelenmiştir. Araştırma 10 hafta süren bir çalışma olup katılımlı proje tabanlı öğrenme uygulamasını içermektedir. Öğrenciler, Bilişim Teknolojileri dersinde grup çalışması yaparak Fen ve Teknoloji konuları üzerine eğitsel web sayfaları oluşturmuşlardır.Bu araştırma bir durum çalışması olup aynı zamanda eylem araştırmasıdır. Çalışmanın başlıca sebebi öğrencilerin birlikte çalışma ve iletişim becerilerinin geliştirilmesidir. Bunun yanında, tüm öğrencilerin bilgisayarı daha rahat ve keşfederek öğrenmeleri ve bilgisayar becerilerini diğer alanlarda kullanmaları amaçlanmıştır.Nitel veri öğrenci görüşmeleri, gözlem, web sayfası değerlendirme formu ve forum arşivi aracılığıyla toplanmıştır. Öğrencinin katılımlı proje tabanlı öğrenmeden hoşlandığı ve grup çalışması yardımıyla birlikte çalışma alışkanlığı kazandıkları görülmüştür. Ayrıca, öğrenciler grup arkadaşlarının desteklerine değer vermeye başladılar ve birbirlerinin fikirlerine saygı göstermeyi öğrendiler. Çalışmanın sonucuna göre, hem düşük seviyeli öğrenciler hem de başarılı öğrencilerin sorumluluk bilinci arttı. Öğrencilerin projeyi tamamladıklarında kazandıkları özgüven duygusu bazı öğrencilerin bilgisayar kullanma korkusunu yenmelerinde yardımcı oldu. Öğrencilerin çoğu, diğer derslerin ödevlerinde veya projelerinde bilgisayar kullanmayı tercih ettiler.
Özet (Çeviri)
This study examined 7th grade students? perceptions about collaborative learning, peer and teacher support, project based learning, technology integration to Science and Technology lesson and forum. The research included the implementation of collaborative project-based learning during 10 weeks. Students as groups created educational web sites on Science and Technology subjects by working collaboratively in Information Technologies lessons.This research was an action research case study. The major purpose of the study was to enhance the collaborative skills of students by applying a new practice. Besides this, it was aimed that all students could use computer more comfortably and by discovering and could use their computer skills in other disciplines.Qualitative data were collected through student interviews, observations, web site evaluation rubrics, and forum archives. It was seen that students enjoyed project-based learning and they gained the habit of working together developed with the help of collaborative group work. Moreover, they started to appreciate peer support and learned to respect each other?s ideas. According to results, aware of responsibility of both low-achievers and high achievers increased. The feeling of self-confidence they gained when they completed the project helped them to overcome their fear to use computer. Most of the students preferred using computer in their projects or homework from other disciplines.