Optimizasyon tekniklerinde kullanılan optimizasyon tekniklerinin incelenmesi
Optimization techniques in mechanical engineering
  1. Tez No: 182633
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM YASİN UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA BOZACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma optimizasyon tekniklerinin genişce bir literatür taraması olup, dört ana bölümdenoluşmaktadır.Birinci bölümde , tasarım sürecinin tarihsel gelişimi üzerinde durulmaktadır.İleridekibölümlerde ele alınacak konular bu bölümde kısaca belirtilmiştir.İkinci bölümde sistemlerin optimum tasarımı ile ilgili bazı temel kavramlar anlatılacak.İlkolarak, bir genel tasarım optimizasyon modelinin tanımlaması yapılacaktır. Yerel ve genel endüşük tanımları yapılıp ; tasarım optimizasyon modeli için bir çözümün varlığıaraştırılacaktır. Model için optimallik koşulu ortaya konup sonuçları paylaşılacaktır.Üçüncü bölümde literatürün önemli bir kısmı tasarım hassasiyet analizini kapsadığından şekiltasarım hassasiyet analizi ve optimizasyonu üzerinde durulmuştur.Dördüncü bölümde topoloji optimizasyonunun önem ve amacı üzerinde durulmuş ve bukonuda yapılan çalışmaların sonuçlarına yer verilmiş olup sonuç kısmı ile bu çalışmanın anaamacı anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study contains wide literature research of optimization techniques and has mainly fourdivision.In first chapter , histrocial changes and other chapters has been mentioned briefly.The second chapter is about design optimization and its main concepts. First of all a generaldesign optimization model will be described. Local and global minumum will be discussedand a solution for design optimization model will be studied.As there are many studies about shape design sensivity analysis the third chapter will be aboutshape design analysis and optimization.In last chapter topology optimization will be mentioned in all aspects with many cases andmain aim of this study will be summarized.