Geleneksel ve yeni metod ile yapıştırma porselen lamine venerlerde kenar adaptasyonunun incelenmesi
The examination of marginal adaptation of porcelain laminate veneers luted by conventional and new method
  1. Tez No: 182634
  2. Yazar: TUĞÇE TAŞELİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİNNAZ HAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı, geleneksel ve yeni yapıştırma yöntemi uygulanmış porselen laminevenerlerin diş ile marjinal adaptasyonlarını kıyaslamalı bir şekilde incelenmesidir. Buçalışmada, hastaların ağızlarından çıkartılmış 20 adet üst santral diş kullanılmıştır. Dişlerin önve ısırma yüzeyleri aşındırılarak hazırlama işlemi uygulanmış ve ardından iki farklı yöntemleyapıştırma işlemine tabi tutulmuştur.Her iki yöntemle porselen lamine vener uygulanmış dişler, düşük vakum altında SEM(taramalı elektron miktoskop) ile 35, 150 ve 200 büyütme altında incelenmiş ve yapışmakalitelerine göre; düzgün yapışma, boşluk oluşumu ve tanımlanamayan görüntü olmak üzere 3ayrı kategoride değerlendirilmiştir.Yapılan deneyler sonucunda geleneksel ve yeni yapıştırma yöntemleri uygulanmış dişlerinyapışma kaliteleri arasında önemli bir fark belirlenmemiştir. Her iki yöntemde de klinikaçıdan yaklaşık olarak %50 yapışma kalitesi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the marginal adaptation between porcelain laminateveneers and human teeth, bonded with conventional and new bonding method, comperatively.In this study, 20 anterior teeth, which are taken from human mouth, are used. The teeth areprepared with the material removal from facial and insisor faces of teeth and then treated withtwo different bonding methods.In both methods, porcelain laminate veneer treated teeth are investigated under low vakumSEM (scanning elektron microscope) with 35, 150 and 200 times magnifications andevaluated in three different classes as perfect marginal adaptation, gap formation andundetectable view, according to their bonding quality.No serious difference is determined between conventional bonding method and new bondingmethod by the results of the investigations. In both methods, clinically %50 bonding successis determined.