H2-O2 yakıt pillerinde PtRu/C ve PtIr/C kompozit elektrotların sentezi
Synthesis PtRu/C and PtIr/C composite electrodes for H2-O2 fuel cells
- Tez No: 182652
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYFETTİN ERTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Fosil yakıtlar hala dünya enerji tüketiminin %90'ını karşılamaktadır. Toplam dünya enerjitüketiminin %40'ını karşılayarak zirvede olan petrolü, sırasıyla kömür ve doğalgaz takipetmektedir. Fosil yakıtların yanmasıyla oluşan bileşikler havaya yayılarak; insanların,bitkilerin, hayvanların ve tüm ekosistemin zarar görmesine neden olur. Tüm bu nedenlerdenötürü, hidrojen enerjisi ve yakıt pilleri tüm dünyada giderek daha da önem kazanmaktadır.Bu çalışmada, daha çok proton elektrolit membranlı yakıt pillerinin verimli bir halegelmesinde oldukça önemli olan PtRu/C, PtIr/C ve PtRuIr/C kompozit elektrotlarının eldesiüzerinde çalışılmıştır. SEM, partikül boyutu ve zeta potansiyeli analizleri ile optimum çalışmakoşulları belirlenmiştir. Daha sonra, PtRu/C, PtIr/C ve PtRuIr/C kompozit elektrotlarıimpregnasyon metodu ile elde edilmiştir. Elektrotların SEM görüntüleri alınıp XRD analizleriyapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fossil fuels currently account for about 90 percent of world energy consumption. Petroleumleads with a share of about 40 percent of total world energy consumption, followed by coaland natural gas. In the process of burning fossil fuels compounds are emitted into the airwhich can cause harm to humans, plants, animals, and whole ecosystems. Relating to all thesefacts; hydrogen energy and fuel cells have a very high level of importance for the world.In this work, we have more focused on PtRu/C, PtIr/C and PtRuIr/C composite electrodeswhich are very important to make proton exchange membrane fuel cell more efficient. TheSEM, particle size and zeta potential analysis have been done for optimisation of workingconditions. Then, PtRu/C, PtIr/C and PtRuIr/C composite electrodes obtained byimpregnation method. SEM photograph of electrodes was taken and XRD analysis was done.