Orjinal ve yüzeyleri çeşitli yöntemlerle değiştirilmiş olan killerin üzerinde birkaç ağır metal adsorpsiyonunun incelenmesi
The study of some heavy metal adsorption on the clays which are original and the one that their surfaces changed with different methods
- Tez No: 182693
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞENOL KUBİLAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada çözelti ortamında bulunan Cu(II), Zn(II), Co(II) iyonlarınınorijinal bentonit, Na2CO3 ve HNO3 ile muamele edilmiş olan bentonit üzerindekiadsorpsiyona konsantrasyonun, karıştırma süresinin ve sıcaklığın etkisi incelendi.Orijinal ve yüzeyleri çeşitli yöntemlerle değiştirilmiş olan bentonit örneklerifarklı sıcaklık ve zamanlarda ısıl işleme tabi tutuldu. Sonra örnekler 200-400 meshlikelekten geçirildi. Farklı derişimlerde ağır metal çözeltileri hazırlandı. Orjinal ve yüzeyideğiştirilmiş olan bentonit örnekleri ile farklı zaman aralıklarında ve farklı sıcaklıklardaçalkalandı. Bu karışımlar daha sonra süzülerek süzüntüdeki metal iyonları AAS'deokundu. Başlangıç derişimleri ile süzüntüdeki derişimler arasındaki farklar hesaplanarakörneklerin yüzeylerinde tuttuğu miktar tespit edildi .Yapılan çalışmalar sonucunda çözeltinin konsantrasyonu ve karıştırma süresiartıkça adsorpsiyonun arttığı, belli bir noktadan sonra sabit hale geldiği, sıcaklık artıkçaadsorpsiyonun düştüğü gözlendi. Metallerin tutunma miktarları çinko > bakır > kobaltşeklinde gözlendi. Çizelgeler ve şekiller incelendiğinde genel olarak killerin adsorpsiyonsırası Na2CO3 ile yüzeyi değiştirilmiş bentonit > orjinal bentonit > HNO3 ile yüzeyideğiştirilmiş bentonit olarak gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
n this study, solution concentrations with Cu II, Zn II, Co IIions, which areinfluenced on original bentonit, Na2CO3 and HNO3 reacted with bentonit, analysed in thewiew of concentrations, mixed time, temperature.The bentonit samples which are original and the one that their surfaces changedwith different Methods were wamed in different temperature and times. Then, theresamples were sifted in 200-400 mesh shifter. Heavy metal solutions were prepared indifferent concentrations. The bentonit samples which are original and the ones that their,surfaces chan with AAS. The difference between begining concentration and theconcentration an mix time of solution increases, the adsorption increases too.After a certain point it becames stable and when temperatures increases,adsorption decreases. The holding quantities were observed like zinc > copper > cobalt,whenthe tables and shapes were studied it was carried out like general the line ofadsorption of clays the bentonit whose surface was chnged with Na2CO3 > originalbentonit > the bentonit whose surface was changed with HNO3.