Ac servo motorlar ve sürücü devreleri
Ac servo motors and drive circuits
- Tez No: 182699
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HADİ SARUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
İlk bölümde çalışma konusuna bir girizgâh yapılarak sonraki bölümler için hazırlıkmahiyetinde genel bir açıklama yapılmıştır.İkinci bölümde endüstride oldukça yaygın kullanılmaya başlanan servo motorlar genel olaraktanıtılmıştır. İkinci bölümde ise servo mantığının sistemler için uyarlanması, bir servokontrolde kullanılan terimler, geri beslemeli kontrol sistemleri, sistemlerin sınıflandırılması,bir servo kontrol sistemin başlıca elemanları, uygulamaya yönelik servo örnekleri ve servomotorların sınıflandırılması incelenmiştir.Üçüncü bölümde, endüstride yaygın olarak kullanılan servo motorlar ele alınmış ve temelifadeleri, çalışma ilkeleri, matematiksel modelleri, eşdeğer devreleri, uygulama alanları,motor kayıpları incelenmiştir.Dördüncü bölümde, bir önceki bölümde seçilen anahtarlamalı relüktans motorun, fırçasız dcmotorun ve fırçasız ac motorun servo mantığı ile kontrol edilme yöntemleri incelenmiştir.Son olarak beşinci bölümde servo motorların endüstrideki uygulamalarına birkaç örnekverilip kısaca incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
İn second part of the chapter, servo motors which used in industry widely are introducedgenerally. İn second chapter, adaptation of servo logic for systems, used term in servo control,feedback control systems, classfy of systems, main elements for servo systems, servo modelfor applications and classfy of motors has been investigated.İn third chapter, , servo motors which used in industry widely are introduced generally andmotor?s principle of studies, matematical models, equivalance circuits, area of applications,cost of motors has been investigated.İn fourth chapter, switching reluctance motor, brushless dc motor and brushless ac motorwhich are chosen in the third chapter, are controlled with servo logic has been investigated.İn the last chapter, any example for industrial servo motors has been investigated.