İstanbul kıyı alanları yönetimi ve Silivri kıyı alanı stratejik planlaması
Coastal management in İstanbul and strategic planning of Silivri coastal area
- Tez No: 182704
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Tüm Dünya'daki hassas kıyı alanlarındaki nüfus artışı, sanayi ve turizmin gelişmesi; denizkaynaklarının aşırı tüketimi ile karşı karşıyadır. Küresel iklim değişimine bağlı olarak, doğalafetlerin ortaya çıkış riski de artmıştır. Sonuç olarak, ilgi alanlarının çatışması daha fazlagörülmekte, doğal ve çevresel kaynakların sürdürülebilir kullanımı üzerinde tehditleroluşmaktadır.Bu çatışmaların çözümüne yardım etmek için, BKAY geliştirilmiştir. Bütünleşik KıyıAlanları Yönetiminin (BKAY) genel amacı; kıyı alanlarında sürdürülebilir gelişmeyigerçekleştirmek ve kıyı alanlarındaki çeşitliliği korumak olan devamlı bir süreçtir. BKAY;toplumun şimdiki ve gelecekteki ihtiyaçlarına en iyi hizmet edebilecek kullanımların bileşimihakkındaki kararları uygular. BKAY; hem çevre, hem de ekonomik avantajlar sağlar. Bukapsamda, geri dönüşü olmayan çevresel zararların engellenmesine veya azaltılmasına, uzunvadede mali kazançların elde edilmesine yardımcı olur.BKAY'nin gerçekleştirilmesinde iki önemli konu tanımlanabilir; 1) Resmi düzenlemeler;kurumsal düzenlemeler- yönetimdeki yatay ve dikey bütünleşmeyi sağlayan bir idari yapı;yasal düzenlemeler - yasalar, anlaşmalar, kararnameler ve mevzuatlarla yönetimin mümkünhale getirilmesi; mali düzenlemeler- işlem süresince masrafları karşılayacak kaynakbulunması. 2) Bilginin hazırlanması; yöntemler, araçlar ve tekniklerle yöneticilere kararvermeleri için gereken bilgiyi sağlamak.Bir BKAY programında 4 aşama vardır; Sorunun Tanımlanması (Araştırma veDeğerlendirme), Planlama (Veri Toplama, Politika Geliştirilmesi ve Karar Verilmesidahildir), Uygulama (Plan Uygulaması, Gerçekleştirme, Bakım ve İzleme dahildir), veDeğerlendirme (İnceleme ve Genel Görünüş). Bu aşamalar ile doğrusal bir süreç yerine,döngüsel ve iteratif bir yol izlenmektedir.xv
Özet (Çeviri)
Vulnerable coastal areas all over the world experience population growth, expansion ofindustry and tourism, and extensive exploitation of marine resources. In addition, the risk ofnatural hazards increases due to the global climate change. As a result, conflicts of interestoccur more frequently and the sustainable use of natural and environmental resources isthreatened.To help resolve these conflicts ICZM has developed; Integrated Coastal Zone Management(ICZM) is a continuous process with the general aim of implementing sustainabledevelopment in coastal zones and maintaining their diversity. It implements decisions on themix of uses that best serves the needs of society now and in the future. ICZM is advantageousboth from an environmental - reduce or avoid irreversible environmental damage - andeconomic perspective - financial benefits in the longer term.To facilitate ICZM, two key issues are identified; 1) Formal Arrangements; institutionalarrangements - an administrative structure which ensures horizontal and vertical integration ofmanagement; legal arrangements - laws, conventions, decrees and standards to makemanagement possible; financial arrangements - money to pay the expenditures during theprocess. 2) Information Provision; methods, tools and techniques to provide the managers thenecessary information to base decisions on.Four phases make up an ICZM program; Problem Recognition (Research Assessment),Planning (among which Data Collection, Policy Development and Decision Making),Implementation (among which Plan Execution, Operation and Maintenance and Monitoring)and Evaluation (Assessment and Outlook). These stages make up a cyclic and iterative path,rather than a linear procedure.xvi