Bütünleşik kıyı alanları yönetimi açısından Küçükçekmece Lagünü'nün incelenmesi
Investigation of Küçükçekmece Lagoon by the terms of integrated coastal zone management
- Tez No: 343070
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM GAZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Deniz Bilimleri, Kamu Yönetimi, Geography, Marine Science, Public Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizel Çevre Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Ekolojik olarak büyük önem taşıyan sulak alanlar ve lagünler, özel ekosistemler olup, deniz suyu ve tatlı su ortamları arasındaki geçiş bölgeleridirler. Lagünler birbiriyle karmaşık ilişkiler halinde olan doğal özelliklerinin yanı sıra, sosyo ekonomik özellikleri açısından da oldukça karmaşık kimliğe sahiptirler. Lagünler birçok canlı türü için son derece büyük öneme sahip alanlar olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra besin tuzları açısından da oldukça karmaşık ve zengin alanlardır. Şehirlerin gelişme ekseni içinde yer alan lagünler son yıllarda artan nüfus baskısı nedeniyle doğal özelliklerini dramatik bir şekilde kaybetmektedirler. Bu bağlamda pek çok hassas denge ile birbirine bağımlı olan yaşam formları, su kalitesinin bozulmasıyla tehlikeye girmektedir. Bu sorunu yaşayan başlıca lagün alanlarından biri Küçükçekmece Lagünü dür. Yakın zamana kadar İstanbul un su havzalarından biri olan Küçükçekmece Lagünü, kirliliğin ileri boyutlara ulaşması nedeniyle sistem dışına alınmıştır. Önemli miktarda su kapasitesine sahip olan ve uluslararası öneme sahip potansiyel RAMSAR (Ramsar sözleşmesiyle koruma altına alınmış alanlar) alanı olarak atfedilen Küçükçekmece Lagünü ciddi bir kirlilikle karşı karşıyadır. Bu alanda günümüze kadar kirlilik adına yapılan birçok çalışmaya rastlamak mümkündür. Ramsar Sözleşmesi tanımı: Doğal veya suni, daimi veya geçici, suyu akan ya da durgun, tatlı, acı veya tuzlu, gelgit bölgelerinde suların çekildiği dönemlerde su seviyesi altı metreyi aşmayan deniz kesimlerini de kapsayan, bütün bataklık, turba veya suyla kaplı alanlar. Lagünlerdeki bu tip kirlilik unsurları ele alındığında; lagünlerin rasyonel kullanımı ve sürdürülebilir kalkınma hedefi, bu alanların korunması, yönetimi, mevzuatı ve planlanması açısından kıyı yönetiminin olması önemlidir. Tez çalışmasında en uygun kıyı yönetimi olarak Bütünleşik Kıyı Alanları Yönetimi benimsenmiştir. Küçükçekmece Lagün?ü bu tezde model olarak alınmış, incelenmiş ve bir sonuca varılmıştır. Bu çalışmanın amaçları, Küçükçekmece lagününün su parametrelerinin yıllara bağlı olarak değişimini incelemek, sediment analizlerini gerçekleştirmek, lagündeki kirlenmenin hangi boyutlarda olduğunu ve lagünün sağlıklı bir kimliğe kavuşması için yapılması gerekenler konusunda yaklaşımlarda bulunmak.
Özet (Çeviri)
Lagoons are the transition regions between seawater and freshwater environments. Lagoons are one of the most productive ecosystems of coastal zone, no doubt. They are very important areas about socio economic and especially for aquatic species. They are interacting with cities and they are vulnerable against to pollution. In recent years, because of the growing population and industrialization, they are faced with water pollution. Because of the pollution, water quality is getting worst and aquatic habitat is under the threat. Küçükçekmece Lagoon was one of the drinking water reservoirs of Istanbul until 2006. Due to the bad water quality and pollution, it was taken out of system. It has more important water amount and it knows as RAMSAR (The areas that are protected under the Ramsar agreement) zone. Another problem is land based pollution in Küçükçekmece Lagoon. Many studies have been done on pollution in recent years. The definition of Ramsar Convension ?areas of marsh, fen, peatland or water, whether natural or artificial, permanent or temporary, with water that is static or flowing, fresh, brackish or salt, including areas of marine water the depth of which at low tide does not exceed six metres?. According to this thesis the optimum coast management is ? Integrated Coastal Zone Management?. Küçükçekmece Lagoon is the model of this thesis. At the end of this thesis the model of ICZM has been formed for he Küçükçekmece Lagoon. The aim of this study, monitoring the pollution of Küçükçekmece lagoon depending on the years, sediment analysis and take a precaution to recover the Küçükçekmece Lagoon.