Integrated coastal zone management and sustainable development: A case study of Şile using GIS
Bütünleşik kıyı alanları yönetimi ve sürdürülebilir kalkınma; Şile örneği ve coğrafi bilgi sistemlerinin kullanılması
- Tez No: 105183
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. E. NİCHOLAS NOWAKOWSKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
vm ÖZET Kıyılar dünyanın en ilgi çekici ve aynı zamanda da bozulmaya en açık olan alanları arasında yer almaktadırlar. Bu özelliklerinden dolayı kıyılar arazi bozulması, kaynakların düşüncesizce kulanılması ve su kirliliği gibi bir çok çevre problemi ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Bunun yanısıra entegre kıyı alanları yönetimi politika ve stratejilerini dikkate almaksızın kıyılar üzerinde yapılan her uygulama geri dönüşü olmayan afetlere yol açabilmektedir. Bu çalışma Türkiyen'in Batı Karadeniz sahillerinde yer alan, 736 km alana ve 27.743 nüfusa sahip, İstanbul'un 32 ilçesinden biri olan Şile'yi konu almaktadır. Görülmeye değer doğal güzellikleri ve kültürel özellikleri ile Şile her yıl binlerce turist çekmektedir. Buna Anadolu'nun değişik kesimlerinden gelen göç de eklendiği de özellikle yaz alarmda Şile kıyılan üzerinde yoğun bir nüfus baskısı oluşmaktadır. Aşırı nüfûs yoğunluğu ise ikinci evlere olan rağbeti artırmakta ve doğrudan müdaheleler şeklinde doğanın bozulmasına neden olmaktadır. Şile ilçesi içinde tehlikeli boyutlara varan bu sorunlar, Şile'nin ayrıntılı şekilde ele alınması ve bu sorunların giderilmesi noktasında bilimsel olarak çalışılması ve bu amaç doğrultusunda Şile'de kıyı kullanımı için en uygun stratejinin belirlenmesi ihtiyacım doğurmuştur. Bu doğrultuda yapılmış olan bu çalışmadan elde edilen qualitatif ve quantitatif verilere göre, Şile önemli üzerinde durulması gereken çevre sorunları yaşamakla birlikte bu sorunlar çözülemeyecek derecede ilerlemiş değildir. Sonuç olarak, Şile'de entegre kıyı alanları yönetimi ile birlikte kıyı alanları ile ilgili tüm kurum ve kuruluşlar arasında sağlanacak etkin bir entegrasyon, sürdürülebilir kalkınma adım verdiğimiz çevreye hiç yada en az derecede zarar vererek gelişme, halkın bu noktada yönetime doğrudan katılımı, kıyı kullanımında şahsi menfaatlerden ziyade kamu yararı ilkesinin gözönünde bulundurulması ve toplumda insanın kendini doğanın hakimi değil onun bir parçası olarak bir algılamasıIX şeklindeki bir düşüncenin yerleştirilmesi gibi stratejiler ve politikalar üretildiği takdirde Şile ilçesi gelecek kuşaklara doğal güzelliklerini ve kültürel özelliklerini korumuş ve yaşanılabilir bir mekan olarak aktarılabilecektir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Coasts are among the most attractive and most vulnerable areas in the world. Because of this, they are experiencing severe environmental problems such as landscape degradation, resource exploitation and water pollution. However, intense activities along the coasts without any integrated management consideration can evolve into a human-induced hazard for natural resources. Şile is one of the 32 districts of Greater Istanbul and is 736 km2 in size. It is located on the western Black Sea coast and is 74 km from Turkey's primate city, Istanbul. Şile's population is 25.743 and growing. Interest in the study area resides in its dramatic landscape plus its proximity to Istanbul. Significant migration from other regions of Turkey to Şile has induced accelerated population growth, especially during the summer season. As a result of this, population pressures, the degradation on the natural environment and high demand for the construction of second homes, holiday villages, etc. is demonstrated. With this range of issues facing the coastal zones of the Black Sea and more specifically Şile, there is a demonstrated need to investigate of Şile as a case study and to determine the extent of environmental degradation, as well as to identify those strategies that are available to address dominant issues. The research results which were generated from site visits, key-informant interviews and GIS analysis show that Şile is facing important natural problems but not yet at a paralyzing rate. This means that it is not too late for the introduction of sustainable ICZM strategies into Şile community plans. In this context, the vital point is to set up ICZM policies and strategies in the study area by providing the integration among sectors for effective coastal use and sustainable development which should be kept in mind in every activity involving the natural environment.vıı The most important contribution of this study is the generation of data about the degradation level of the study area, and that will fill an important research gap in the lack of the natural resource inventories that are evident in Turkey. More specifically, the impact of urbanization processes induced by proximity to a primate city is explored. The study will also be a guide for key stakeholders, politicians, and managers to address and solve coastal problems, and provide ICZM policies and strategies.