Pasternak zeminine oturan sonlu bir kirişin asimetrik tekil yük etkisi altındaki statik davranışının incelenmesi
Investigation of static response a finite beam resting on pasternak foundation that subjected a asymmetric vertical point load
- Tez No: 182705
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışmada, çekme almayan Pasternak zeminine oturan bir sonlu kirişin tekil yük etkisialtındaki davranışı incelenmiştir. Kiriş üzerine uygulan tekil yük simetrik ya da asimetrikbiçimde uygulanabilmektedir. Probleme ait diferansiyel denklemler elde edilirken, kirişinzemine tam batmadığı ve Bernoulli-Euler hipotezinin geçerli olduğu kabul edilmiştir. Zemininçekme gerilmesini aktarmaması nedeniyle, kiriş zeminden ayrılmakta ve ayrılma noktalarınınkoordinatları (temas boyu) bilinmediğinden problem lineer olmayan bir karaktergöstermektedir. Giriş bölümünde elastik zemin modellerinden ve yapılan çalışmalardanbahsedilmiştir. 2. bölümde ayrılma ve temas bölgeleri için diferansiyel denklemler eldeedilmiş ve gerekli boyutsuzlaştırmalar yapılmıştır. 3. bölümde kirişin çökme denklemlerininçeşitli parametrelere göre çözümleri verilmiştir. Son bölümde ise temas boyunun çeşitliparametrelere göre değişimi ile taban basıncı, kesme kuvveti, eğilme momentinin değişimişekiller yardımıyla verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, the static response of a finite beam resting on a tensionless Pasternak foundationsubjected to a vertical point load is investigated. The vertical point load may either be appliedat the center or offset of the beam. The diferantial equations are obtained by considering theBernoulli-Euler Hypothesis and with assumptation that the beam doesn?t sink into thefoundation exactly. Because of the tensionless foundation, the beam separates from thefoundation and the problem appears as a nonlinear one in which the contact regioncoordinates are not known in priority. In the introduction, elastic foundation models and thestudies are explained. In chapter two, the diferantial equations for separation and the contactregions are obtained in dimensionless form. In chapter three, the solutions of the verticaldeflection equations of the beam are obtained for different cases. In the last chapter, thevariation of contact lenght beam shear and bending moments with respect to some parametersare obtained and the results are shown in the figures.