Çinko-nikel alaşım kaplamalarının karakteristiklerinin incelenmesi
Investigation of the characteristics of zinc-nickel alloy coatings
  1. Tez No: 182745
  2. Yazar: EFDAL ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BURCU DİDEM ÇORBACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Günümüzde otomotiv, uzay teknolojisi, metal kaplama ve deniz araçları gibi endüstrilerdeantikorozyon ihtiyaçları gün geçtikçe artmaktadır. Artan talebi karşılamak amacıyla, alternatifkaplama kimyasallarına ihtiyaç duyulmaktadır.Bu çalışmada, korozyona karşı direnci yüksek ve parlak bir Zn-Ni alaşım kaplaması eldeedilmesi için çalışılmıştır. Bu amaçla, kompleksan olarak tetraetilen pentamin, yüzey aktifolarak trietanol amin, ayrıca kaplamanın parlaklığı için ise Golpanol PPS ve Golpanol PMEseçilmiş, mevcut kompozisyonların optimal miktarları hesaplanmıştır. Kaplamanın Zn-Nioranını ve kalınlığını saptamak için elde edilen kompozisyon X-Ray Dal Cihazında analizedilmiştir. %12-14 Ni içeriğine sahip Zn-Ni alaşımlarında kaplama performansının yüksekolduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, anticorrosion necessities are increasing day by day for the industries such asautomotive, aerospace, metal coating and marine. In order to provide solutions fordeveloping demand, new alternatives for coating chemicals are needed.In this study it is tried to obtain a Zn-Ni alloy, that has a bright appearence and good anti-corrosion resistance. For this reason, tetraethylene pentamine as a complexan and triethanoleamine as a surface active are preferred, additionally Golpanol PPS and Golpanol PME areselected for the brightness of the coating and then finally optimal proportion of thecompositions are calculated. Obtained composition is analysed by X-Ray Dal Equipment todetermine thickness and Zn-Ni ratio of coating. It is established that the Zn-Ni alloys whichinclude Ni with a range of 12-14 %, have great coating performance.