Türkiye'deki büro binalarında teknik donanım yarar ilişkileri
Technical installation benefits of office buildings in Turkey
  1. Tez No: 182763
  2. Yazar: EMRAH DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. HAKKI ÖNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Türkiye'deki büro binalarında fayda yarar ilişkileri irdelenirken öncelikle büroların genel birtanımı yapılmıştır. Büroların işlevleri ve içerdiği mekanların ve bu mekanlar arasıbağlantıların açılmasından sonra bu tür yapıların donanımsal sorunları irdelenmiştir.Donanımsal sorunlar iki kol halinde, kablolama ve mekanik olarak sorgulanmıştır.Kablolama sorunlarında kablo tesisatının aygıt ve sistemlerin açıklanmasının ardındandonanımın planlanması için bu öğelerin kullanılması açıklanmıştır. Elektrik mühendisi ile verialışverişinin yöntemlerinin de bu bölümde açıklanmasının yanı sıra örnek bir proje bu konuhakkındaki araştırmaların bir derlemesi olarak tezin sonuna eklenmiştir.Mekanik donanım sorunlarına onaylama listeli (checklist) bir denetim ve makine mühendisiile etkileşim yöntemi geliştirilmiş alt başlıklarda konu bu şekilde incelenmiştir. Yüksekyapılarda tesisat özellikle bu bölümde irdelenmiş, çekirdek karakteristikleri bilhassaaçıklanmıştır.Genel olarak tezin kurgusu bir tavsiyeler ve dipnotlar derlemesi şeklindedir.
Özet (Çeviri)
First of all a general definition of offices have been given while exploring the benefits in theOffice buildings in Turkiye. Functions of offices and including places and the connectionsbetween these places have been explained before the office buildings installation problemshave been seen.Installation problems have been explained in two titles called cable installation andmechanical installation.In the cable installation part after explaining the device and systems, the installation systemhas been explained with these terms.The conversation rules between electrical engineer and the architect has been explained in thispart. Also an example project of electricity has been noted in this title.In the mechanical installation problems a checklist has been used to control the conversationbetween the mechanical engineer and the architect. Also in this part of the thesis highbuildings? and skyscrapers? engineering - installation problems have been explained. Alsosome information has been given about the cores of these building in this title.