Türkiye'deki banka binalarının mimari mekan ve büro tasarım kriterleri açısından değerlendirilmesi
Evaluation of bank buildings in according to architectural space and office design criteric
- Tez No: 127079
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
ÖZET Mimarlığın temel amaçlarından biri, insan fizyolojisi için gerekli konfor şartlarını sağlayan ve dış fiziksel etkenlerden koruyan bir dış kabuk oluşturmaktır. Bu durumda en fazla zaman geçirilen ve kullanıcı konforunun, en önemli faktör olarak kabul edildiği mekan olan konut mekanlarından sonra ikincil önemli mekan çalışma mekanlarıdır. Günümüzde bürolarda çalışan insan sayısının üretim yapan insan sayısından daha fazla olduğu gözönüne alınır ise, konunun önemi daha iyi kavranmış olur. Bu durumda,“Bilgi çağı”olarak nitelendirilen günümüzde, büro binaları, bilginin işlendiği çalışma mekanları olarak tanımlanabilirler. Çalışma kapsamında seçilen bankacılık fonksiyonu ise, sigortacılık işlevinin bir kolu olup, diğer büro mekanlarından farklı olarak üretimden bağımsız, salt bilgi üzerine çalışılan büro işlevlerim barındırmaktadır. Bu çalışma kapsamında, birinci bölümde konunun önemi, çalışma alam olarak bankacılık fonksiyonunun seçilme sebepleri, çalışma alanının belirlenmesi, ve kullanılan yöntem açıklanmıştır. İkinci bölümde ise, banka ve büro binalarının tarihsel gerişimi, tasarım yöntemleri ve tasarım kriterleri üzerinde durulmuştur. Bu bölümde sıralanan kriterler ve tasarım yöntemleri ile ilgili veriler büyük ölçüde konu üzerine yazılmış kaynaklardan derlenmiştir. Üçüncü bölümde tez çalışması kapsamında kullanılan bilgi toplama metodları, kullanılan yöntem ve tez çalışması sonucunda varılmak istenen hedef belirlenmiştir. Dördüncü bölümde ise değerlendirilmesi yapılacak olan banka binalarında, mimari mekan bileşenlerine ayrılarak, mekanı oluşturan fiziksel bileşenler tanımlanmıştır. Bu bileşenler alan çalışması sonucunda elde edilen verilerin değerlendirilmesi ile elde edilmiştir. Seçilen banka binaları için yapılan değerlendirme çalışması da aynı bölümde yeralmaktadır.Literatür araştırması ve yerinde yapılan tespitler ile seçilen banka binalarındaki mevcut durum tespit edilmiş ve kullanıcı profili ile ilgili verilere ulaşılmıştır. Yapılan değerlendirme tekil projeleri ve uygulamaları değil, seçilen bankaların tüm şubelerinde uygulanan tip projeyi kapsamaktadır. Bu nedenle konu alanım oluşturan tip projelere ait verilere ulaşmak için, birden fazla şube üzerinde çalışılıp, ortak özellikler tespit edilmiş, böylece tekil uygulamalarda oluşmuş olan aksaklıklar ve yapılan hatalar gözardı edilmiştir. Ardından, mimari mekan, büro tasarım kriterlerine göre değerlendirilirken, kullanıcı memnuniyeti de gözönüne alınmıştır. Değerlendirmenin yapılabilmesi için mimari mekanı oluşturan fiziksel bileşenler tanımlanmış ve bu bileşenlerin ilgili kriterlere uygunluğu kontrol edilmiştir. Son bölümde ise, yapılan alan çalışması sonucu elde edilen veriler ışığında ulaşılan sonuç yeralmaktadır. Çalışma kapsamında mimari mekanın kriterlere göre değerlendirilmesi dışında ulaşılmak istenen diğer bir sonuç da, bankanın kurumsal kimliğinin mimari mekana yansıtılma metodları ve bankalardaki“imaj yenileme”çalışmalarının kapsam ve metodlarının belirlenmesidir. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY One of the main objectives of architecture is to form a shell that establishes the necessary confort conditions for human physiology and protects from exterior physical conditions. Therefore after housing, office space is the next in the list as of amount of the time spent and importance of user comfort. Importance of the subject can be concieved more clearly, if the fact that number of people working in offices is higher than the ones working in production is considered. So that, in this period called“Information Age”, office buildings can be defined as work spaces in which information is processed. Bank buildings, as a branch of insurance function, chosen for this study, in all office building types, come out as the work space which contains office work on pure information, without any production. In the content of this study, in first chapter, importance of theme, reasons for choosing banking function as study basis, defining study area, and the methods used is explained. In second chapter, historical devolopment of office and bank buildings, methods of design and design criteria are discussed. Information about criteria listed and methods of design in this chapter, is gathered mostly from written literature related with the same concept. In the third chapter, research methodology used in this study, techniques used and the goal to be reached is determined. In the fourth chapter, physical components which makes up architectural space in bank buildings to be evaluated are defined. These components are derived from data reached in site study. Evaluation study for chosen bank buildings take place in the same chapter. Information about present conditions in the chosen bank buildings and data for user profile, has been reached by means of research on literature, on site and questionaire. The evaluation has been made not on singular projects and cases but on the typical project which is used in the branches of the bank chosen. For that reason, in order to reach data on typical projects, the basis of this study, more than one branch has been studied, similar features has been determined, therefore mishaps in singular situations have been omitted. Consecutively, user satisfaction has been considered, in evaluating architectural space according to office design criteria. The physical components which make up the architectural space have been defined and tested for suitability with the related criteria. In the last chapter, conclusion reached by means of data gathered in site study takes place. Another result that has been reached through the evaluation is to determine contents and methods of work on“New image making”and how to reflect corporate identity on architectural space.