Görsel yazılım geliştirme ortamı ile beraber bir yapay sinir ağı kütüphanesi tasarımı ve gerçekleştirimi
Design and implementation of an artificial neural network library with visual development environment
  1. Tez No: 182767
  2. Yazar: AHMET CUMHUR KINACI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYBARS UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Yapay zeka konusu bilgisayar biliminin doğuşuyla birlikte üzerindeçalışılan bir konu olmuştur. İnsan gibi düşünen, problem çözebilenyazılım ve donanım geliştirmenin günlük hayatta karşılaşılan bir çoksorunun çözümünde kullanılabileceği düşünülmüştür. Yapay sinir ağlarıbu anlamda yapay zeka konusu içerisinde önemli bir yere sahiptir. İnsanbeyninin kolaylıkla çözebildiği bir çok problemin çözümünde başarıylauygulanmaktadır.Bu tez çalışmasında Algılayıcı, ADALINE, geriye yayılma, SOMve LVQ öğrenme algoritmalarını destekleyen bir yapay sinir ağıkütüphanesi geliştirilmiştir. Ayrıca bu kütüphanenin yazılım geliştirmesürecinde zahmetsizce kullanılmasını sağlayan bir görsel geliştirme aracıda gerçekleştirilmiştir. Platform bağımsızlığı ve geniş kullanıcı kitlesinesahip olması özelliklerinden dolayı, geliştirme ortamı olarak Java tercihedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence has been a topic studied on since beginningof computer science. It's been thought that developing hardware andsoftware that able to think and solve problems like human do, can behelpful in dealing most of the daily problems. In that sense, artificialneural networks is very important in artificial intelligence. It's appliedsuccessfully on the problems that the human mind can easily solve.In that work, an artificial neural network software library, whichhas Perceptron, ADALINE, backpropagation, SOM and LVQ learningalgorithms , has been developed. Also, a visual developmentenvironment, which enables to easily use the library in softwaredevelopment process, has been implemented. For developmentenvironment Java was chosen, because of it's platform independence andwide user community.