Ova kurbağası Rana ridibunda (Ranidae)'da alyuvarların mevsime ve yüksekliğe bağlı olarak sayı ve büyüklüklerinin incelenmesi
The investigation of Rana ridibunda's red blood cell numbers and sizes based on seasonal and altıtude differences.
- Tez No: 182799
- Danışmanlar: PROF. DR. ETHEM ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada İzmir ili ve çevresinden toplanan 51 (22 ââ , 29ââ) Rana ridibunda örneği hematolojik yönden incelenmiştir. Farklıpopulasyonlara ait R. ridibunda örneklerinin kan hücreleri boyut ve sayıbakımından istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır.Kan hücrelerinin (eritrosit, lökosit) morfolojilerinin incelenmesi vebüyüklüklerinin ölçülmesinde Wright'ın boyasıyla hazırlanmış yayma kanpreparatlarından yararlanılmıştır. Kan hücrelerinin(eritrosit, lökosit) sayımıiçin ise Hayem ve Turck solusyonları ile Neubauer hemositometresikullanılmıştır.Araştırmalarımız sonunda elde edilen bulgulara göre, incelenenpopulasyonlar arasında kan hücre sayısı bakımından mevsime, yüksekliğeve cinsiyete bağlı farklılıklar gözlenmemiştir. Eritrosit büyüklüğü açısından,Muradiye dişi populasyonunda ve Gediz Deltası erkek populasyonundaistatistiksel farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 51 (22 ââ ,29 ââ) specimens of Rana ridibunda whichwere collected from three different regions in İzmir, were investigatedhematologically. The size and the number of blood cells of R. ridibundabelonging to different populations were compared statistically.Wright stained blood smears were used for detecting morphologyof the blood cells (erythrocyte, leucocyte) and measuring their size. Theblood cells were counted using Hayem and Turck solutions andstandardized by Neubauer hemocytometer.According investigation to the results, no differences (depending onseason, sex and altitude) were seen on the number of the blood cells amongexamined population on the other hand the female population of Muradiyeand the male population of Gediz Deltası were statistically differentaccording to the size of erythrocyte.