Sanayide atık ısıdan yararlanma yöntemleri
The methods of industrial waste heat recovery
- Tez No: 182804
- Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Dünyada sınırlı olan enerji kaynakları, gelişen teknoloji ve artan nüfusla paralel olarak açığaçıkan yoğun enerji ihtiyacı yeni ve alternatif enerji arayışını gündeme getirmiştir. Ekonomikolarak enerji verimliliğinin artırılması sadece ithal enerjinin azaltılmasını sağlamaz aynızamanda ilave yeni enerji kaynaklarının devreye sokulması için yapılacak büyük sermayeyatırımlarından daha caziptir. Enerji tasarrufu pahalı yatırımlardan daha çabuk ve ucuza eldeedebilen bir enerji kaynağıdır.Bu sebeple atık ısıdan enerji elde edilmesi ve bu enerjinin sanayiye kazandırılması son derecebüyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada atık ısıdan enerji elde edilme yöntemleri, bunlarınsanayi de kullanım alternatifleri, örnek olarak seçilen işletmelerin yapıları içerisinde atıkısından faydalanma prosesleri incelenmiş ve sistemin verimliliğini artırıcı öneriler ortayakonmuştur.
Özet (Çeviri)
World?s limited energy resources, development of technology and dense energynecessitywhich is growing paralelly with the increasement of population; brought new alternativeenergy reasearch into public attention. Economically, increasing the energy productivitydoesn?t just decrase the energy that we buy from other countries, it?s more attractive than bigcapital enterprises to give a start to new energy saving is quicker and chapter than expensiveenterprises.Because of this, obtaining energy from the waste heat and to bring this energy for the use ofindustry is really important. In this project; getting energy from the waste heat methods,alternatives of using them in industry, benefitting from researches from the waste heatprocesses of big enterprises and suggestions that make systems? productivity increase is talkedabout.