İstanbul Boğazı'nda çalışacak yeni bir yolcu gemisi tasarımı
Design of a new ferryboat that will work within Bosphorus
- Tez No: 182813
- Danışmanlar: PROF.DR. MESUT GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
stanbul Boğazı'nda 1851 yılında Şirket-i Hayriye ile başlayan iki yaka arasında vapurlayolcu taşımacılığı zaman içinde gerekli ihtiyaçlara cevap vermesi için pek çok değişimeuğramıştır. Yandan çarklı buharlı gemilerle başlayan süreç, yerini zamanla daha modernmakinelerle donatılmış, ve eski stanbulluların ?Boğazın ncileri? olarak bildikleri günümüzdehalen kullanılmakta olan vapurlara bırakmıştır.Bu tez çalışmasında stanbul ve Boğaz ile bütünleşmiş fakat hem ekonomik ömrünütamamlamış hem de bakımsızlıktan yıpranmış eski vapurlar yerine daha modern, stanbul'unihtiyaçlarını karşılayacak yeni bir tasarım oluşturulmuştur.Giriş bölümünde, günümüzde Boğazda yolcu taşımacılığının durumu ve tasarım yaparkenizlenen yöntem anlatılmıştır.kinci bölümde, Boğazda vapurla yolcu taşımacılığının ve kullanılan vapurların tarih içindekigelişimi, vapurla yolcu taşımacılığının günümüzdeki durumu ve vapurların stanbul halkı içinönemine değinilmiştir.Üçüncü bölümde ise, yolcu gemisinin ön tasarımı yapılmıştır. Tasarım yaparken dizaynıetkileyen unsurlar, eski ve yeni gemilerin iyi ve eksik yönleri incelenmiştir. Geminin anaözellikleri ve çalışacağı hat belirlenmiştir.Dördüncü bölümde yolcu vapurunun detaylı tasarımı yapılmıştır. Geminin ana boyutları veformu bu bölümde oluşturulmuştur. Gemi tasarlanırken nelere dikkat edildiği her güverte içinayrı ayrı anlatılmıştır.Eklerde Autocad programı kullanılarak hazırlanmış genel plan, Napa programı kullanılarakhazırlanmış endaze planı ve hidrostatik eğriler, Rhinoceros ve Photoshop programlarıkullanılarak hazırlanmış üç boyutlu resimler sunulmuştur.Ayrıca bu tez çalışması ile, birebir imalat projesi ortaya çıkarmak yerine daha çok, bir gemitasarlanırken nelere dikkat edilmesi, hangi yolların izlenmesi gerektiği ve tasarım aşamasındanelerin önem taşıdığı anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Passenger transportation between the two sides of the Bosphorus, which was commenced on1851 with the foundation of the Sirket-i Hayriye, has gone under lots of modifications sincethen in order to meet the requirements. The first paddle streamers completed their mission intime and they were slowly replaced by the current liners, which are known as ?Pearls of theBoshphorus? by the old Istanbul citizens.In this study, a new and modern liner design is composed in order to replace the old liners,which are integrated with the Istanbul and Bosphorus but at the same time both completedtheir economical lifecycle and also worn out because of lack of maintenance.In the introduction; the current status of the passenger transportation in the Bosphorus and themethod, which is followed during the composition of the design are explained.In chapter 2; historical development of both the passenger transportation in the Bosphorus andalso the liners used, current status of the transportation and importance of the liners for theIstanbul citizens are mentioned.In chapter 3; a preliminary design of the passenger liner is made. During the design processthe factors affecting the design, pros and cons of both the old and also the new designs areexamined. Main characteristics and its route are determined.In chapter 4; the detailed design of the liner is made. Main parameters and form are composedin this chapter. The factors which are taken into consideration during the design are explainedseparately for each deck.General plan (prepared in Autocad), offset plan & hydrostatic curves (prepared in Napa) and3-D views (prepared with Rhinoceros and Photoshop) are provided in the addendum.