Elektromagnetik alanların biyolojik etkileri
Biological effects of electromagnetic fields
- Tez No: 182815
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN UMURKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Modern toplumlarda yaşayan hemen herkes, sürekli olarak doğada bulunanın çok üstündeelektromagnetik alan ve dalgaların içinde bulunmaktadır. Bunların insan sağlığı üzerinde olasıolumsuz etkileri tartışma konusu olmaya devam etmektedir.Bu çalışmada elektronik alandaki hızlı gelişmeler sonucu, maliyetin düşmesi ile sağlık, askerive sivil haberleşme teknolojilerinde çok çeşitli frekans bantlarındaki elektromagnetikalanların, canlıları ne şekilde etkileyebileceğine ilişkin araştırmalar yapılmıştır. Tüm bilimselbelirsizliğe rağmen, neyin zararlı olup olmayacağı konusunda bir fikir verildikten sonrakişisel korunma ve halk sağlığı açısından önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Most of the people living in modern communities are under influence of artificialelectromagnetic fields, which is much over the naturel level possible harmfull effects ofelectromagnetic fields are under investigation and being discussed by scientists.Rapid development in electronic industry results in reduced costs on telecommunicationinvestments for civil, health and military fields. We studied the various potential effects ofelectromagnetic fields existing in atmosphere on many different frequencies. Although thereis still uncertainty we'll try to explain the possible harmfull effects and give our proposals formeans of public health protection.