Azotlu gübrelemenin iki oryantal tütün çeşidinde su kullanım randımanı, karbon izotop kompozisyonu ve bazı fotosentez parametreleri üzerindeki etkileri
Effects of nitrogen on water use efficiency, carbon isotope discrimination and some photosynthetic parameters in two oriental tobacco cultivar
  1. Tez No: 182899
  2. Yazar: MEHMET ŞENBAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEVAL SEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ki Oryantal tütün çeşidi (N. tabacum; var. Izmir-Ozbaş and Akhisar-97),yarı kontrollü şartlar altında, azotun sadece nitrat formunda verildiği besinsolüsyonu uygulanarak plastik saksılarda yetiştirilmiştir. Azotun agronomikve gerçek su kullanım etkinliği (WUE)'ne olan etkisi iki farklı azot dozukullanılarak araştırılmıştır. Verim ve yaprak alanı (LA), azot uygulamasındanönemli derecede etkilenmiş ve gövde verimi iki çeşit için farklı bulunmuştur.Spesifik Yaprak Alanı (SLA), artan azot dozları ile büyük artış göstermiştir.Çeşitler, WUE ve WUEs bakımından istatistiksel olarak farklı bulunmamış,fakat azot uygulaması, su kullanım randımanını önemli derecede arttırmıştır.Yüksek azot uygulaması (10 m.Mol N/L), fotosentez miktarının (A)yükselmesine neden olmuş fakat stomatal geçirgenliğe (g) etkidebulunmamıştır. Düşük azot uygulamasıyla (1 m.Mol N/L), WUE, WUEs vekarbon izotop kompozisyonu önemli derecede düşüş göstermiştir. WUE vekarbon izotop kompozisyonu arasında pozitif korelasyon bulunmuş fakat tamolarak örtüşmemişlerdir.
Özet (Çeviri)
Oriental tobacco (N. tabacum, c.v. Izmir-Ozbaş and Akhisar-97) weregrown in 2-L plastic pots under semi controlled conditions and supplied withnutrient solution containing nitrate as the only nitrogen sources. Effect ofnitrogen (N) on agronomic and intrinsic water use efficiency (WUE) wereanalysed under two different nitrogen supply. The yield and leaf area (LA)was strongly effected by N supply and shoot yield was significantly differentin varieties. Specific leaf area (SLA) was highly increased by the increasingnitrogen concentration. The WUE and WUEs was not significantly differentin varieties however highly increased by the N supply. High N (10 m.MolN/L) supply resulted an increasing photosynthesis (A) but stomatalconductance (g). At the lowest level of nitrogen supply (1 m.Mol N/L)WUE, WUEs and karbon isotope composition was significantly lower. Thecorrelation between carbon isotope composition and WUE was positive butnot fully fitted.