Yapı ile bütünleştirilebilir güneş pili/termal toplayıcı (PV/T) hibrid sistemin performans analizi ve optimizasyonu
Building integrated photovoltaic and thermal collector (PV/T) hybrid system's performance analysis and optimization
- Tez No: 182900
- Danışmanlar: PROF.DR. METİN ÇOLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu tezde güneş pili/termal toplayıcı (PV/T) hibrid sisteminin elektriksel ve ısılverimi incelenerek binaların elektrik, sıcak su ve ısıtma gibi gereksinimlerininkarşılanmasında kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bu amaçla bir yarı saydam PV modülve Titanium Dioksit kaplamalı düzlemsel toplayıcı beraber kullanılmıştır. Kurulanhibrid sistemden maksimum verimin elde edilebilmesi için optimizasyon yapılmıştır.Sistem doğal dolaşımlı ve zorlanmış dolaşımlı olarak çalıştırılarak verimincelenmiştir. PV/T panelin verimi termal toplayıcı ve güneş modülü verimleriylekarşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, photovoltaic/thermal collector (PV/T) hybrid system?s electricaland thermal efficiencies are observed and it is investigated whether the system cancompensate buildings? electrical, hot water and heating needs. For this reason, a semi-transparent PV module is combined with a Tianium Dioxide coated thermal collector, inorder to optimise the hybrid sytem?s efficiency.PV/T hybrid system?s collector is operated in the natural and forced flow modesin order to examine the efficiencies at different flow rates. The system?s efficiency iscompared with the thermal collector and PV module?s efficiencies.