Sulu ortamda fotokatalizör olarak kullanılabilecek bir ftalosiyanin türevinin sentezlenmesi ve fotokatalizör olarak uygulanması
The synthesis of phthalocyanine derivative use of photocatalyst in aqueous condition and application as photocatalyst
  1. Tez No: 182903
  2. Yazar: MİNE İNCE
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BİRCAN DİNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Subftalosiyaninler (SubPc) merkezde bor atomu bulunan üçizoindol üniteden oluşmuş, 14π-elektron sisteminin delokalize olduğuaromatik ve koni biçimindeki yapılardır. Bu tezde, öncelikle farklısubstitüe (nitro-, metoksi-, metoksifenoksi-) gruplar içeren ftalonitriltürevleri, birkaç basamakta sentezlenmiştir. Elde edilen ftalonitriltürevleri SubPc sentezinde başlangıç maddesi olarak kullanılmıştır. Eldeedilen ürünlerin yapıları UV-görünür, fluoresans, FT-IR, 1H NMR ileaydınlatılarak, bu türevlerin, TGA ile termal dayanımları, DÖNGÜSELVOLTAMETRE ile redoks potansiyelleri tespit edilerek, fotofiziksel vefotokimyasal özellikleri ortaya konmuştur. Metilen mavisinin, SubPcbileşikleri kullanılarak güneş ve yoğunlaştırılmış güneş ışığı altındakifotooksidatif degradasyonu incelenmiştir. Degradasyon miktarları UV-görünür spektrofotometresi ile takip edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Subphthalocyanines (SubPc) are composed of three iso-indole unitscontaining boron inside, which defines a molecular axis and forms acone-shaped structure. The attractive characteristics of SubPc are theirchemical and thermal stabilities.In this thesis, different phthalonitrile derivatives (nitro-, methoxy,methoxyphenoxy-) were synthesized, and phthalonitrile derivatives wereused to prepare some subphthalocyanine compounds. All the compoundswere characterized by UV-visible, fluorescence, IR, 1H NMR. Thermalstability tests( TGA), photophysical (Cyclic voltameter (CV) etc.) andchemical characterization were also done.Photooxidative degradation of methylene blue with SubPccompounds under sun light and concentrated sun light was investigated.Degradation amounts were determined by using UV-VISspectrophotometer.