Investigation of the catalyst behavior of graphitic-carbon-nitride in the reduction reactions of nitro compounds and the degradation of halogenated compounds in aqueous solution
Nitro bileşiklerin indirgenme tepkimelerinde ve sulu çözelti içindeki halojenli bileşiklerin bozunmasında grafitik-karbon-nitrürün katalizör davranışınınincelenmesi
  1. Tez No: 765125
  2. Yazar: INAM ABDULRAHMAN HANOON HANOON
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEMİR ÖZARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Grafitik karbon nitrür (g-C3N4), katalizör ve katalizör desteği gibi çeşitli uygulamalarda amorf ve grafit karbon yerine geçecek potansiyel bir malzeme olabilir. Bu çalışmada, g-C3N4, 550°C gibi sıcaklıklarda piroliz yöntemiyle saf üreden hazırlanmıştır. Tezin ilk bölümünde, 4,4'-dinitrodifenileterin ve 1,5-dinitro naftalinin nitroamin türevlerine seçici indirgenmesinde fotokatalizör olarak aktif karbon yerine g-C3N4 kullanılmıştır. Reaksiyon gün ışığı altında (ksenon lamba) ve hidrojen kaynağı olarak NH2NH2.H2O varlığında gerçekleştirilmiştir. Geri akış altında aktif karbon varlığında elde edilen verime göre, nitro grubunun g-C3N4 varlığında seçici indirgenme veriminde bir miktar (%5-10) artış olduğu sonucuna varılmıştır. Tezin ikinci bölümünde g-C3N4, endüstriyel olarak iyi bilinen birkaç klor bileşiğinin sulu ortamda parçalanmasında fotokatalizör olarak incelenmiştir. Birkaç tekrarlanan deneyden sonra nicel azalmalar gözlenmiştir. Ancak değerleri dikkate alınacak ve yorumlanacak düzeyde değildi.
Özet (Çeviri)
In a range of applications, such as catalysts and catalyst support, graphitic carbon nitride (g-C3N4) can be a viable substitute for amorphous and graphitic carbon.. In this study, g-C3N4 was prepared from pure urea by pyrolysis method at high temperatures, 550°C.In the first part of the thesis, prepared g-C3N4 was used instead of activated carbon as a photocatalyst in the selective reduction of 4,4'- dinitrodiphenylether and 1,5-dinitro naphthalene to their nitroamino derivatives. The reaction was carried out under daylight (xenon lamp) and in the presence of NH2NH2.H2O as a hydrogen source, It has been deduced the yield of selective reduction of the nitro group under these conditions, increases by a few percentages (about %5-10) relative to the yield obtained in the presence of activated carbon under reflux. In the second part of the thesis, g-C3N4 was examined as a photocatalyst in the degradation of industrially well known a few chlorine compounds in aqueous medium. Quantitative reductions were observed after several repeated experiments. However, their values were not at the level to be considered and commented on.