Ramöz atık havasından ısı geri kazanımı
Energy conservation through heat recovery from exhaust air of stenters
- Tez No: 182913
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ESEN ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Tekstil terbiyesinde kullanılan ramözlerin (gergefli kurutucular)bacalarından atılan atık havada işe dönüştürülemeyen fazla miktarda atıkenerji bulunmaktadır. Bu atık enerjinin bir ısı geri kazanım sistemikullanılmadan atılması işletmeler için büyük bir kayıptır. Bu çalışmatarafından tasarlanan ve hava-su teması esasına göre çalışan laboratuar tipibir yıkama kulesi konstrükte edilerek ramöz atık havasıyla işletme suyununne kadar ısıtılabileceği araştırılmıştır. Yıkama kulesinin özelliklerinin,kullanılan su debisinin, su sıcaklığının ve atık havadaki nem miktarının gerikazanılan enerji miktarına etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Stenters are the dryers which are commonly used in textile finishingmills. The exhaust air released from stenters? stacks has of great potential ofenergy conservation via heat recovery. The aim of this research was torecover waste heat from exhaust air of stenters and reuse it for heating freshwater of dyeing machines. For this purpose, a prototype packed (with rashigrings) bed tower was designed to heat up water via heat/mass transfer fromhot moist air which had same properties like the exhaust air of a stenter. Theeffects of water flow rate, feed water temperature and moisture content of airon heat/mass transfer capability of this prototype was investigated